У новонароджених дітей помітили риси свідомості. Можливо, вона виникає ще в утробі

Свідомість у людини може виникати вже при народженні, або навіть в останні місяці внутрішньоутробного життя, свідчить дослідження ірландських, австралійських та американських науковців. Вчені проаналізували присвячену дослідженню мозку немовлят наукову літературу та з'ясували, що вже в перші місяці життя у дітей присутні ключові риси свідомості. Дослідження опублікували у журналі Trends in Cognitive Sciences.

Jimmy Conover / Unsplash

Jimmy Conover / Unsplash

Що у цьому дивного?

Свідомість залишається маловивченим явищем у науці. Однією із невизначеностей залишається питання, коли взагалі свідомість з'являється у людському розвитку. Тут думки вчених розділяють на дві основні гіпотези. Перша відстоює «пізню появу», стверджуючи, що такий складний процес як свідомість вимагає розвинених когнітивних навичок, які дитина здобуває найраніше в перший рік життя. Тоді як гіпотеза «ранньої появи» вказує, що свідомість вже наявна при народженні, а може й незадовго до нього ще в утробі. Перевірити правдивість цих тверджень поки що складно, оскільки, як і у випадках із тваринами, незрозуміло, як найкраще вивчати свідомість за відсутні можливості поговорити з піддослідним. Та вчені Університету Монаша та Трініті коледжу з колегами вирішили об'єднати теоретичний та методологічний прогрес у нейробіології, щоб знайти момент, коли починає проявлятися свідомість.

Що вказало дослідження?

Проаналізувавши наукову літературу, автори дійшли висновку, що більшість досліджень підкріплює гіпотезу ранньої появи свідомості. У новонароджених виявили одну з ключових ознак свідомості у дорослих — взаємопов'язану активність мережі пасивного режиму роботи мозку та дорсальної мережі уваги. Також у дітей у вже у віці трьох місяців виявили активність нервової мережі, яку пов'язують у дорослих із увагою. А увага, яка проявляється у прицільному зосередженні на об'єкті чи явищі, тісно пов'язана зі свідомістю. Ще одним доводом на користь гіпотези вчені називають можливість немовлят у віці 4-5 місяців аналізувати інформацію, що одночасно надходить з різних органів чуття, яка вимагає її усвідомлення. Зрештою, у новонароджених, навіть завчасно народжених, відмітили здатність формувати очікування та характерну реакцію мозку, пов'язану з подивом, коли ці очікування не справджуються.

Прояв чотирьох ключових ознак свідомості від внутрішньоутробного розвитку до раннього дитинства. Bayne et al. / Trends in Cognitive Sciences, 2023

Прояв чотирьох ключових ознак свідомості від внутрішньоутробного розвитку до раннього дитинства. Bayne et al. / Trends in Cognitive Sciences, 2023

Водночас автори наголошують, що з кращим розумінням самої суті свідомості можна буде й упевненіше говорити про час її появи у людини. Зокрема з їхніх результатів невідомо, чи з'являється свідомість раптово або ж є поступовим процесом. Імовірно, різні аспекти свідомості з'являються поступово у свій час. В доволі стабільній та немінливій утробі на плід діють гормони, які пригнічують її активність. Додатково седативний вплив має низький рівень кисню, якому піддається зародок. Між тим, при народженні у галасливий і непостійний світ вивільняються нейрогормони, які сприяють пробудженню й активності. Тож не виключено, що народження є принаймні частково пусковим елементом для прояву свідомості, яка була пригнічена як непотрібна при внутрішньоутробному житті.

  • Нещодавно нейронауковець програв 25-річне парі з філософом, оскільки ще 1998 року вважав, що до 2023 року вчені вже знатимуть, як працює свідомість. Вчені все ще не знають, тож дослідник мусив купити опоненту ящик вина.