Триметрові доісторичні птахи виявились предками гусей

Палеонтологи встановили, що предки сучасних гусей належали до нині вимерлої родини гігантських водоплавних птахів, які мали зріст три метри та вагу понад двісті кілограмів. На це дослідникам вказало нове вивчення решток представника цієї родини — доісторичного птаха геніорніса. Відкриття також змусило науковців переглянути загальноприйняту класифікацію, оскільки раніше вважалося, що сучасними нащадками цих велетенських птахів є казуари та ему. Статтю опублікували у журналі Historical Biology.

Художня реконструкція Genyornis newtoni. Jacob C. Blokland

Художня реконструкція Genyornis newtoni. Jacob C. Blokland

Що дізнались палеонтологи?

Дослідники з Австралії знайшли череп вимерлого нелітаючого птаха геніорніса (Genyornis newtoni), що жив 45 тисяч років тому і належав до нині вимерлої родини дроморнісових (Dromornithidae). Останній раз рештки цього птаха знаходили у 1913 році, однак, новий череп — єдиний у світі, що зберігся достатньо добре, щоб дозволити глибокий анатомічний аналіз. Після ретельного огляду загальної структури черепа, дзьоба, розташування м’язів та видозмін кістки, де вони кріпляться, виявилось, що геніорніс має велику схожість з водоплавними птахами з ряду гусеподібних, наприклад, з крикунами. Такі результати змусили дослідників перекласифікувати всю родину дроморнісових, які зараз виявилися найбільшими відомими науці гусями.

Хоча багато цих птахів вимерли через зміну клімату до появи людей в Австралії 65 тисяч років тому, власне геніорніс ще перетинався з людьми на континенті деякий час. Дослідники навіть припускають, що полювання на цих птахів зіграло не останню роль у їхньому вимиранні.

  • А от малюнки з єгипетської усипальні були настільки точними, що за ними дослідники змогли ідентифікувати декілька сучасних птахів. Лише одне зображення не вдалося поєднати з жодним відомим видом і тепер вчені припускають, що цей загадковий птах може бути новим і наразі вимерлим видом гусей.