Трійку роверів навчили працювати у команді для самостійної розвідки Місяця

Три невеликі ровери, оснащені камерами та георадарами, рушать на Місяць розвідувати супутник та складати тривимірну мапу його поверхні. За планами NASA, місяцеходи працюватимуть автономно та отримають команду з Землі всього один раз — по прибуттю на Місяць. Місію планують відправити на супутник наступного року, розповідає Лабораторія реактивного руху.

Випробування прототипа одного з місяцеходів. JPL / NASA

Випробування прототипа одного з місяцеходів. JPL / NASA

Як місяцеходи справляться без керування?

За задумом розробників, по прибуттю на Місяць, коли чотириколісні ровери отримають команду вивчати територію навколо місця посадки, вони розподілять завдання між собою. Слідуючи колективній цілі, кожен місяцехід самостійно обиратиме, як найбезпечніше для себе виконати задачу: яким шляхом проїхати чи як обійти перешкоду. Щоб ефективно працювати у команді, апарати мають радіоантени, щоб підтримувати зв'язок один з одним, а також масив різноманітних датчиків для автономного пересування.

Де роз'їжджатимуть місяцеходи?

Планується, що ровери відправляться у регіон Гамма Райнера, що знаходиться в Океані Бур. Там вони обстежать область площею у 400 квадратних метрів, де окрім мапування поверхні, дослідять і надра Місяця на глибині 10 метрів з допомогою георадарів. Місія для роверів розрахована всього на один місячний день — приблизно 14 земних діб. Крім того, оскільки у місці запланованої посадки місяцеходів, за розрахунками науковців, денна температура перевищує 114 градусів Цельсія, вони муситимуть вимикатися кожні пів години, щоб охолоджуватися і перезаряджати батареї.

Трійку роверів для NASA розробляє Лабораторія реактивного руху у рамках проєкту CADRE (Cooperative Autonomous Distributed Robotic Exploration), що передбачає створення кооперативних роботів. На Місяць ровери зможуть дістатися за програмою CLPS (Commercial Lunar Payload Services), за якою NASA залучає приватні компанії брати участь у доставці вантажів на Місяць.

А вже цього року на Місяць може потрапити перший індійський ровер «Чандраян-3». Зараз він вже покинув орбіту Землі та наближається до нашого супутника, посадка на який запланована наприкінці серпня.