Трансплантація матки від живого або загиблого донора в клінічному дослідженні допомогла жінкам з безпліддям народити дитину. З 20 учасниць дослідження 14 жінок мали успішну трансплантацію, і всі 14 змогли народити щонайменше одну живу дитину. Це свідчить про ефективність такої процедури для допомоги жінкам, які через безпліддя не могли виносити дитину. Результати дослідження опублікували в журналі JAMA.
Наскільки безпечною є процедура для матерів та дітей?
За допомогою пересадженої матки успішно завагітніли 14 жінок, деякі навіть двічі. Однак із 20 учасниць дослідження 11 мали принаймні одне ускладнення. Ускладнення під час вагітності чи пологів виникли у половині успішних вагітностей, а найпоширенішими були підвищений тиск у вагітної, патології шийки матки та передчасні пологи.
Крім того, через трансплантацію жінки отримували імуносупресивну терапію протягом усієї вагітності і аж до відмови органа або народження дитини, після якого трансплантат видаляли. Це може серйозно вплинути як на імунітет жінок, так і їхніх дітей. Серйозні ускладнення виникли також у чотирьох з 18 живих донорів матки.
У середньому за народженими таким способом дітьми спостерігали протягом трьох років та восьми місяців. Усі 16 народжених дітей не мали вроджених вад розвитку, і лише в одного діагностували аутизм. Дослідники зазначають, що необхідно і надалі стежити за дітьми, а також ретельно обирати донорів, але попередні результати свідчать про безпеку такої процедури для здоров’я дітей.
Як науковці борються з безпліддям
🧪 Для того, щоб вивчити детально патології матки та плода, не обов'язково досліджувати вагітних пацієнток. Наприклад, європейські дослідники зімітували прикріплення людського ембріона до стінки матки в лабораторії.
🐁 А інша група дослідників вивчила те, як формується ембріон мишей аж до пізнього етапу формування зачатків органів та кінцівок. Їм вперше вдалося спостерігати за таким тривалим формуванням ембріона поза маткою.
🤰 Про те, наскільки реалістичними є фантастичні сюжети про виношування дітей повністю поза утробою матері, та про перші спроби створення штучної утроби — розповідаємо у матеріалі «Механічна мати».