Токсичні відходи з алюмінієвих родовищ використали у виробництві сталі

Отримане із відходів на алюмінієвих родовищах залізо вдалося використати для виробництва сталі. Німецькі вчені знайшли безпечний для довкілля метод видобутку цього заліза, що не лише отримав нове використання, а й зробив самі відходи менш токсичними, розповідає видання Ars Technica. Стаття науковців опублікована у Nature.

Шламосховище Миколаївського глиноземного заводу. TSN

Шламосховище Миколаївського глиноземного заводу. TSN


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Яка проблема із алюмінієвими родовищами?

Алюміній завдяки своїм конструкційним властивостям використовується у найрізноманітніших сферах: від харчування до авіавиробництва. Утім, його видобуток після переробки гірських порід лишає так званий червоний шлам — суміш порід, які майже не придатні для використання зокрема через вміст токсичних побічних продуктів. За оцінками екологів, по світу є щонайменше чотири мільярди тонн цього шламу. Лише три відсотки з нього піддається переробці, тому більшість відходів алюмінієвого виробництва лишається у відстійниках. Новий метод, який допоможе скоротити кількість небезпечних відходів, розробили науковці Інституту металознавства імені Макса Планка.

Як видобули залізо для сталі?

Дослідники вирішили використати те, що червоний шлам містить велику кількість оксиду заліза, а отже може бути джерелом заліза. Для цього вчені помістили шлам в електродугову піч, де плавили матеріал із аргоном і воднем. Приблизно за 15 хвилин із в'язкого розплаву вдалося виділити оксид заліза, який більш теплостійкий за інші оксиди у шламі. Так, через різницю у густині матеріалів, науковці отримали кульки заліза — із 15 грамів шламу вийшло близько 2,6 грама 98-відсоткового заліза.

Схема виготовлення заліза зі шламу. Nature

Схема виготовлення заліза зі шламу. Nature

Під час реакції зі шламу також виділилася вода, яку науковці пропонують використовувати для виготовлення водню для цієї ж реакції.Крім того, науковці помітили виділення титану, тому вважають, що їхній метод дозволить отримувати й інші метали зі шламу, які стануть у пригоді у виробництві. Щодо ж токсичності шламу, то така обробка нейтралізує кислотність речовини, що робить її безпечнішим для довкілля. Також це дозволить використовувати шлам у виробництві цементу й будівельних матеріалів.

Хоч у дослідженні науковці експериментували із всього 15 грамами шламу аналіз витрат на таку переробку показав, що вона економічно вигідна, адже створює сировину для сталевиробництва й будівництва. Утім, слід провести дослідження у справжніх відстійниках шламу, щоб дослідити ефективність методу у великих масштабах та проаналізувати безпечність газу, що викидається під час переробки.

Ресайклінг по-науковому

🏭 Вуглекислий газ із виробництв навчилися перетворювати на вуглецеві нановолокна для виробництва

😷 А використані під час пандемії маски перетворили на матеріал для доріг

🧼 Також вчені навчилися робити мило із пластикових пакетів і пляшок