Пластикові пакети й пляшки переробили на мило

Американські хіміки показали, що поліетилен, поліпропілен — одні з найпоширеніших видів пластику — та їхні суміші, можна перетворити на поверхнево-активні активні речовини, які використовуються для створення мийних засобів. Науковці сподіваються, що їхній підхід допоможе зменшити кількість пластикових відходів, тому у майбутньому планують випробувати технологію і на інших видах пластмаси. Про дослідження розповідає видання New Scientist. Стаття вчених опублікована у Science.

Лю Голян (Guoliang Liu), що брав участь у дослідженні. Virginia Tech

Лю Голян (Guoliang Liu), що брав участь у дослідженні. Virginia Tech

Як пластик перетворюється на мило?

Хімічну переробку пластику часто розглядають як більш ефективну альтернативу його переробці чи повторному використанню, адже дає можливість перетворювати їх на цінні хімічні сполуки. Утім, досі хімічна переробка зазвичай недоступна для поліетилену та поліпропілену, на які припадає майже 60 відсотків зі світового виробництва пластику, через високі температури, яких вони вимагають для розкладання. Підхід до цих видів пластику знайшли науковці з Політехнічного інституту та університету штату Вірджинія спільно з колегами.

Колба з парафінами, які отримали через нагрівання пластику. Virginia Tech

Колба з парафінами, які отримали через нагрівання пластику. Virginia Tech

З'ясувалося, що поліетилен та поліпропілен можна перетворити на воски, піддаючи їх нерівномірному нагріванню. Вчені розігріли низ печі до 360 градусів Цельсія, тоді як верхню частину лишили холодною, що дало можливість запобігти повному розкладанню пластику на малі молекули, і дозволило парафінам сконденсуватися у холодній частині печі. Окиснюючи їх за допомогою марганцю, дослідники отримали жирні кислоти, з яких у реакціях омилення можна отримати поверхнево-активні речовини (ПАР), придатні для виготовлення звичайного мила та рідких мийних засобів. Як пишуть вчені, їхня технологія не вимагає дорогих каталізаторів чи складних умов, а отримані ПАР не відрізняються за якістю від тих, що отримують традиційним шляхом.

  • Раніше ми розповідали про каталізатори, які допомогли бактеріям споживати пластикове сміття та перетворювати його на цінні сполуки.

👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!