Використані під час пандемії маски для обличчя перетворили на матеріал для доріг

Дослідники змішали використані одноразові маски для обличчя із заповнювачем з переробленого бетону та отримали матеріал для основи дороги. Це збільшило міцність, жорсткість, а також пластичність та гнучкість сировини. Найкращі результати вчені отримували при додаванні до суміші 1% подрібнених масок. Стаття про це доступна у журналі Science of the Total Environment.

RMIT University

RMIT University

Як одноразові маски впливають на довкілля?

Пандемія коронавірусу спричинила не лише глобальну кризу в галузі охорони здоров’я, але й також загрожує навколишньому середовищу. У цей період люди масово використовують засоби індивідуального захисту, такі як одноразові маски для обличчя та рукавички. За підрахунками, проведеними у червні 2020 року, щомісяця у навколишнє середовище викидається більше 129 мільярдів масок. Крім того, щодня виробляється 6,88 мільярдів (приблизно 206470 тонн) масок для обличчя, які згодом також викидаються. На жаль, використані маски можна помітити майже скрізь. Справа в тому, що навіть викинуті у сміття, вони легко підхоплюються вітром та дощовою водою і транспортуються на вулиці або у річки та океани. Вони стають джерелами мікропластику, шкодять дикій природі та будуть розкладатися сотні років.

Що пропонують дослідники?

Вчені запропонували новий підхід до зменшення відходів, які утворюються під час пандемії. Для цього вони додали подрібнені використані одноразові маски для обличчя до особливої сировини — заповнювача з переробленого бетону. Цей матеріал виготовляють з відходів будівництва та використовують для кількох шарів дорожнього одягу, зокрема основи і підстильного шару.

Схема переробки масок для обличчя. RMIT University

Схема переробки масок для обличчя. RMIT University

Дослідники експериментували з кількістю подрібнених масок у суміші. Додавання 1-2% матеріалу масок до заповнювача сприяло збільшенню міцності та жорсткості суміші. Це пояснюється тим, що волокна масок зміцнювали зв’язок між частинками бетону. Однак понад 2% подрібнених масок у суміші утворили завелику кількість порожнеч, що призвело до зменшення її міцності та жорсткості. Таким чином, оптимальною кількістю став 1% матеріалу масок.

Використані матеріали. RMIT University

Використані матеріали. RMIT University

Щоб зробити кілометр двосмугової дороги завширшки 7 метрів та завтовшки 0,5 м для основи та підстильного шару, знадобиться приблизно 93,2 тонни використаних масок. Тобто, це дозволить запобігти викиданню на звалище 3 мільйонів масок для обличчя.