TESS знайшов два теплих юпітери на довгоперіодичних орбітах

За допомогою телескопа TESS, а також наземних обсерваторій, команда астрономів повідомила про відкриття двох транзитних планет-гігантів, які проходять по диску яскравих і багатих на метали світил. Це планети розмірами майже в три Юпітери, які обертаються навколо своїх зірок за понад як 20 і 50 днів, і мають високі ексцентриситети орбіт, що робить їх цікавими для вчених, які вивчають припливні взаємодії між планетами і їхніми батьківськими зорями. Про відкриття астрономи повідомили у статті, яка прийнята до публікації у Astronomy and Astrophysics і доступна на arXiv.

IPAC

IPAC

У фотометричних даних космічного телескопа TESS астрономи знайшли, а потім підтвердили за допомогою наземних інструментів відкриття двох довгоперіодичних екзопланет-гігантів на орбітах біля яскравих зірок зі світністю 11.9 та 11.2. Навколо зорі TOI-5153 на відстані 0,16 астрономічної одиниці кожні 20,33 дня обертається планета TOI-5153 b масою у 3,26 маси Юпітера та радіусом у 1,06 радіуса Юпітера. Її рівноважну температуру оцінюють в 906 кельвінів, а батьківську зорю відносять до зірки спектрального класу F8 віком 5,4 мільярда років та масою у 1,24 сонячної.

Навколо іншої зірки, NGTS-20, на відстані 0,31 астрономічної одиниці знаходиться планета з більш тривалим періодом обертання у 54,19 дня. NGTS-20 віднесли до спектрального класу G1 і оцінили її вік у 1,4 мільярда років, а масу — в 1,47 сонячної. Її планета NGTS-20 b має радіус у 1,07 радіуса Юпітера та масу у 2,98 маси Юпітера. Її рівноважна температура складає 688 кельвінів. Обидві знайдені екзопланети збагачені металами, а вміст у них важких елементів узгоджується із співвідношенням маси та металічності газових гігантів.

Транзитні планети, тобто ті, які вдалося побачити під час проходження диском їхніх зірок, дають можливість краще зрозуміти формування та еволюцію цих систем. Їхні атмосферні властивості не змінюються у значній мірі припливними чи радіаційними ефектами від свого світила, а їхнє орбітальне положення дає можливість уточнити історію їхньої міграції. Як і у випадку з гарячими юпітерами, якщо теплі юпітери не формуються на місці, їм потрібні механізми міграції, які здатні перемістити їх ближче до своїх батьківських зірок. А частота виникнення газових гігантів може вказувати на те, який тип формування та еволюції проходять різні газові гіганти. Тому знайдені планети такі цікаві астрономам.

Раніше ми вже розповідали, як досліджуючи атмосферу гарячого юпітера HD 209458b під час його транзитів вченим вдалося за його хімічним складом відстежити історію міграції планети.

Позасонячні планети розміром з Юпітер

☁️Телескопи «Габбл» та «Спітцер» не знайшли на гарячому юпітері WASP-62b хмар і серпанків

🎇Знайдена біля білого карлика у 1,4 раза більша за Юпітер планета, схоже, пережила смерть цієї зорі

🤝 А у вчетверо більшої за Юпітер холодної планети знайшли кандидата у супутники