Астрономи вперше отримали перше детальне зображення зірки за межами Чумацького Шляху — на ньому зірка WOH G64, розташована у Великій Магеллановій Хмарі на відстані 160 тисяч світлових років від Землі. На знімку, зробленому за допомогою Дуже Великого Телескопа-Інтерферометра (VLTI), видно яскраві структури зірки та її пилові оболонки. Раніше об’єкти з інших галактик не вдавалося розгледіти через їхню віддаленість. Дослідження опублікували в журналі Astronomy & Astrophysics.
Як вдалося отримати це зображення?
Попри те, що астрономам вдалося зробити близько двох десятків детальних знімків зірок у межах нашої галактики, спостереження подібних об’єктів в інших галактиках залишалося надзвичайно складним через їхню віддаленість.
Зірка WOH G64 відома вченим уже десятки років. Вона знаходиться у Великій Магеллановій Хмарі — галактиці-супутнику Чумацького Шляху. Це червоний надгігант, розмір якого перевищує Сонце приблизно у 2000 разів.
У 2005 та 2007 роках астрономи вже використовували VLTI для аналізу характеристик цієї зірки, але тоді отримати детальне зображення не вдавалося. Ситуація змінилася з появою сучасного інструмента другого покоління — GRAVITY, який забезпечив необхідну чутливість і роздільну здатність.
Зображення зірки WOH G64 у Великій Магеллановій Хмарі та її розташування у нічному небі на фоні деяких телескопів VLTI. European Southern Observatory
Що показало нове зображення?
Порівнюючи нові результати з попередніми спостереженнями, дослідники виявили, що зірка суттєво потьмяніла за останні десять років. Це, ймовірно, пов’язано з викидами газу та пилу на останніх етапах її життя.
Аналіз зображень виявив витягнуту форму пилової оболонки зірки, яку не вдалося передбачити за допомогою модельних розрахунків. Науковці припускають, що ця форма може бути результатом викидів речовини самої зірки або впливу можливого невидимого компаньйона.
Відео, що показує розташування зірки WOH G64, її детальне та художнє зображення. European Southern Observatory / YouTube
Чому це відкриття важливе?
Завдяки новим технологіям астрономи змогли побачити останні етапи життя масивної червоної надгігантської зірки, яка викидає газ і пил перед тим, як стати надновою. Отримані дані допоможуть краще зрозуміти процеси, що відбуваються з масивними зірками на завершальних стадіях їхнього існування. А використання нових інструментів допоможе у вивченні й інших об’єктів за межами нашої галактики. Це покращить наші моделі еволюції зірок і галактик, що є важливим для розуміння Всесвіту в цілому.
- Раніше використання телескопа VLTI допомогло уточнити розмір і масу центральної чорної діри Чумацького Шляху — Стрільця А*.