Астрономи уточнили розмір і масу центральної чорної діри Чумацького Шляху

Аналізуючи рух газу, що оточує Стрілець А*, — надмасивну чорну діру у центрі нашої Галактики — астрономи змогли виміряти її масу і розмір. За їхніми оцінками, маса Стрільця А* складає близько 4,3 мільйона мас Сонця, але вміщається вона у межах менших, ніж орбіта Меркурія навколо Сонця. Про це розповіло видання Space.com, а стаття доступна в Astronomy & Astrophysics.

Зображення тіні Стрільця А*. Event Horizon Telescope collaboration

Зображення тіні Стрільця А*. Event Horizon Telescope collaboration

Що відомо про Стрілець А*?

Про надмасивну чорну діру у центрі нашої галактики відомо вже кілька десятиліть, а минулого року астрономи навіть змогли сфотографувати її тінь — темну область всередині диску з розігрітого газу і пилу, який потрапляє на чорну діру. Відомо, що маса Стрільця А* не менша як чотири мільйони мас Сонця, а радіус — не більше за розмір Сонячної системи. Утім, через компактність, а також відстань до Стрільця А* — 27 тисяч світлових років — уточнити параметри чорної діри важко. Новий підхід випробували астрономи Інституту позаземної фізики імені Макса Планка спільно з колегами.

Як вимірювали масу чорної діри?

Астрономи зосередилися на спалахах електромагнітного випромінювання, що виникають у газопиловому диску навколо Стрільця А*. Ці спалахи відбуваються 102 рази на день та породжуються локально нагрітими електронами, однак за ними можна відстежити рух газу біля чорної діри.

Тому вчені проаналізували спостереження за цими спалахами у 2018, 2021 і 2022 роках інструмента GRAVITY, встановленого в обсерваторії VLTI. Так науковцям вдалося обмежити масу Стрільця А* у 4,297 мільйона мас Сонця, що менше за попередні оцінки за рухом зір навколо чорної діри. Крім того, гравітаційний радіус діри, тобто радіус її горизонту подій, оцінили у 0,38 відстані від Землі до Сонця.