Телескоп TESS знайшов два короткоперіодичних газових гіганти

Команда астрономів повідомила про відкриття двох холодних газових гігантів, які обертаються близько до своїх батьківських світил — червоних карликів. Рік на планетах триває всього 2,9 та 4,3 доби. Системи вдалося знайти за допомогою космічного телескопа TESS, а також наземних обсерваторій. Присвячена планетам стаття доступна як препринт на arXiv.

CARMENES / RenderArea / J. Bollain / C. Gallego.

CARMENES / RenderArea / J. Bollain / C. Gallego.

Навіщо шукати такі планети?

Досліджувати планетні системи у маломасивних зірок червоних карликів має багато переваг. Зокрема, співвідношення маси планети до маси зорі робить доступнішим для спостережень метод променевих швидкостей, та підвищує точність оцінок маси. А невеликі радіуси червоних карликів дозволяють швидше виявити транзит планети навколо них, завдяки чому астрономи мають можливість оцінити розміри і щільність планети, а отже і її склад.

Втім, гарячих юпітерів — масивних газових гігантів, що обертаються на близьких відстанях до своїх світил (з періодом обертання до 10 днів), — навколо червоних карликів відомо небагато. Вони складають всього 2 відсотки відкритих навколо червоних карликів планет. Астрономи пов'язують це з механізмом формування планет-гігантів, яким необхідно багато матеріалу, а тому вважається, що подібні планети мігрують до своїх батьківських світил з часом, сформувавшись на більш далекій відстані.

Тому важливо поповнювати вибірку газових гігантів навколо червоних карликів, аби уточнити можливі сценарії їхньої появи у таких системах. І за допомогою космічного телескопа TESS, а також наземних обсерваторій, астрономи з університетів США повідомили про відкриття близьких червоних карликів одразу двох нових газових гігантів.

Які планети відкрили?

Одну з планет відкрили у системі карлика TOI-5293 A, що належить до спектрального класу М3. Його ефективну температуру оцінили в 3 586 кельвінів, а масу — у половину Сонця. Зоря знаходиться на відстані 520 світлових років від нас та володіє планетою на відстані всього 0,03 астрономічної одиниці від себе. Планета Маса TOI-5293 Ab, за оцінками астрономів, складає 0,54 маси Юпітера за подібного до Юпітера радіуса. Рік на планеті триває 2,9 доби.

Другу екзопланету вчені відшукали навколо червоного карлика TOI-3984 A, що знаходиться на відстані 352 світлових років від нас. Зоря має вдвічі меншу масу та радіус за Сонце, а її ефективна температура складає 3 476 кельвінів. Її планета TOI-3984 Ab знаходиться на відстані 0,04 астрономічної одиниці (оберт здійснює за 4,3 доби) та володіє масою у 0,14 маси Юпітера. TOI-3984 Ab володіє найменшою масою та радіусом з відомих у системах червоних карликів.

Позасонячні планети-гіганти

🔴Екзопланета масою з Юпітер обертається настільки близько до свого червоного карлика, що рік на ній триває всього 1,6 доби. А ще це не вписується в моделі формування гігантських планет

🪐Дуже великий телескоп отримав пряме зображення суперюпітера — його масу оцінюють у 2-5 мас Юпітера

🌞🌞Також астрономи відкрили планету-гіганта, яка має два сонця — обертається навколо двох зірок у кратній системі