Телескоп Кека зважив пульсар «чорну вдову». Це найважча нейтронна зоря

За допомогою спектрометра LRIS телескопа Кека американським астрономам вдалося зважити найшвидший пульсар Чумацького Шляху PSR J0952−0607, якого відносять до типу «чорна вдова». Нейтронна зірка обертається за 1,41 мілісекунди та важить 2,35 маси Сонця, що робить її водночас і найважчою нейтронною зіркою нашої галактики та змушує переглянути обмеження на масу нейтронних зірок. Результати дослідження прийняті до публікації у The Astrophysical Journal Letters і доступні на arXiv.

W. M. Keck Observatory, Roger W. Romani, Alex Filippenko

W. M. Keck Observatory, Roger W. Romani, Alex Filippenko

Знайдений у 2017 році пульсар PSR J0952−0607 належить до так званих «чорних вдів» — має маломасивну зірку-компаньйона. Пульсар обертається навколо своєї осі за 1,41 мілісекунди і вважається найшвидшим з відомих у диску Чумацького Шляху. А його зірка-компаньйон обертається кожні 6,43 години навколо і обернена лише одним боком до нейтронної зорі, але цього достатньо, щоб астрономам зі Стенфордського університету та університету Каліфорнії вдалося вирахувати променеві швидкості за допомогою спектрометра обсерваторії Кека.

Так вони виявили кут нахилу системи у 59,8 градуса, який і вказав на масу пульсара — 2,35 маси Сонця. Це робить PSR J0952−0607 нейтронною зіркою із найбільшою достовірно виміряною масою, яка перевищує на 0,15 маси Сонця передбачену теоретично межу максимальної маси таких систем.

Ми вже розповідали про пульсари-«павуки». Приблизно за 7 500 світлових років від Землі астрономи знайшли кандидата у мілісекундні пульсари, що відноситься до класу «австралійська вдова», тобто він витягує матеріал з масивної зірки-компаньйона.

Пульсари в парі

🧲Завдяки компаньйону пульсара, вдалося заміряти його магнітне поле. Воно виявилося рекордним для всіх нині відомих нейтронних зірок

⚪Білий гелієвий карлик радіопульсара забезпечив йому швидкість обертання менш як дві мілісекунди