Команда телескопа «Джеймс Вебб» повідомила, що останній з його чотирьох робочих інструментів досяг потрібної для роботи температури. Прилад для роботи у середньому інфрачервоному діапазоні MIRI має робочу температуру всього у сім кельвінів (-266 градусів Цельсію), тому охолоджувався найдовше. Сьогодні фахівці NASA готуються провести перші тести пристроїв, повідомляє агентство на своєму сайті.
Найважливішим етапом підготовки до роботи «Джеймса Вебба» було розгортання його сонцезахисного екрана. Він був складений у носовій частині ракети Аріан 5 та за розмірами подібний тенісному корту — 21,1 на 14,6 метра. Екран складається з п'яти шарів каптону, покритих алюмінієм, а головним його завданням є захист інструментів телескопа від впливу сонячного світла та підтримування їх у температурі в діапазоні до мінус 233 градусів Цельсію.
І 7 квітня останній з чотирьох робочих інструментів «Джеймса Вебба» — Mid-Infrared Instrument (MIRI) досяг своєї робочої температури у 7 кельвінів або -266 градусів за Цельсієм. MIRI працює у середньому інфрачервоному діапазоні довжин хвиль від 5 до 28 мікрометрів та складається з камери і спектрографа. Камера зможе отримувати широкоформатні знімки далеких об'єктів, а спектрограф допоможе отримувати додаткові фізичні деталі про них. Спершу MIRI охолоджувався разом з іншими інструментами телескопа — камерою і спектрографом ближнього інфрачервоного діапазону Near-Infrared Camera та NIRSpec, а також системою FGS/NIRISS — у тіні сонцезахисного щита.
Низька температура необхідна, тому що всі чотири прилади працюють в інфрачервоному діапазоні, і їхнє власне тепло також випромінює в цьому діапазоні, що може порушити спостереження. MIRI виявляє довші інфрачервоні хвилі, ніж три інших прилади, а це означає, що він має бути ще холоднішим. Крім того, зниження тепла знижує вібрацію інструментів.
Так всі інструменти охололи до температури приблизно у 90 кельвінів (-183 градуси за Цельсієм). Для MIRI ж, що потребує нижчих температур, на «Джеймс Вебб» додатково розмістили кріоохолоджувач, який у два етапи знизив температуру до потрібної. Тепер команда телескопа розпочала серію тестів детекторів та готуються отримувати перші тестові знімки з використанням цих інструментів, щоб вже до літа «Джеймс Вебб» розпочав справжню наукову роботу.
У ході підготовки телескоп вже встигнув надіслати свої перші фото — сонцеподібна зоря HD 84406 стала калібрувальною для дзеркал «Джеймса Вебба», за якою вчені вирівнюють всі 18 його сегментів. А нещодавно космічна обсерваторія «Гая» сфотографувала «Джеймса Вебба» на тлі зірок на відстані одного мільйона кілометрів від себе.