Телескоп «Евклід» отримав свої перші світлини

Два наукові інструменти на борту європейського космічного телескопа «Евклід» отримали свої перші зображення. На них можна побачити у видимому та інфрачервоному світлі невелику ділянку неба, де видно близькі і далекі зорі з галактиками. Світлини опублікувала Європейська космічна агенція.

Зображення, отримане у видимому світлі інструментом VIS. ESA / Euclid / Euclid Consortium / NASA

Зображення, отримане у видимому світлі інструментом VIS. ESA / Euclid / Euclid Consortium / NASA

Що першим сфотографував «Евклід»?

Запущений 1 липня телескоп «Евклід», вже прибув на свою робочу орбіту — у другу точку Лагранжа системи Сонце — Земля на відстані 1,5 мільйона кілометрів від Землі, де вивчатиме темну матерію і темну енергію. До початку наукової роботи телескопа, що очікується вже через два місяці, команда місії тестуватиме його інструменти, а зокрема два основних прилади: фотометр VIS (visible instrument), який працює у видимому діапазоні світла, а також спектрофотометр NISP (near-infrared spectrometer and photometer), що отримує зображення в інфрачервоному світлі.

Зображення, отримане в інфрачервоному світлі інструментом NISP. ESA / Euclid / Euclid Consortium / NASA

Зображення, отримане в інфрачервоному світлі інструментом NISP. ESA / Euclid / Euclid Consortium / NASA

Перші зображення, які отримав «Евклід», охоплюють крихітну область неба — близько чверті площі Місяця, однак повні деталей: спіральних й еліптичних галактик, світил та зоряних скупчень. Світлини ще не оброблені, тому на них також багато дефектів, наприклад, від космічних променів.

Розпочавши повноцінну роботу, з допомогою VIS «Евклід» отримуватиме чіткі зображення галактик, щоб виявляти ефекти від впливу темної матерії. А завдяки NISP телескоп вимірюватиме до них точну відстань, щоб визначити, як темна енергія впливає на розширення Всесвіту. Більше про новий телескоп і його задачі ми розповідали у нашому тексті ««Евклід» у викривленому Всесвіті».