Телескоп «Джеймс Вебб» сфотографував створене зі спіральної галактики кільце Айнштайна

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» зазнимкував, як світло далекої спіральної галактики перетворилося на кільце Айнштайна — викривилося під впливом гравітації у майже ідеальне коло. І навіть у цьому колі на знімку телескопа можна побачити зоряні скупчення і газові структури у галактиці, завдяки чому астрономи зможуть її дослідити, хоч вона і знаходиться за мільярди світлових років. Про зображення розповіли науковці Європейського космічного агентства.

Кільце Айнштайна на знімку телескопа. ESA / Webb, NASA & CSA, G. Mahler

Кільце Айнштайна на знімку телескопа. ESA / Webb, NASA & CSA, G. Mahler

Чому галактика стала кільцем?

Зображення кільця Айнштайна було отримано в рамках проєкту Strong Lensing and Cluster Evolution, який охоплює дослідження 182 скупчень галактик і відстежує їхню еволюцію за останні 8 мільярдів років. У цьому випадку «Джеймс Вебб» зафіксував, як масивне еліптичне галактичне скупчення SMACS J0028.2-7537 викривило світло від більш далекої спіральної галактики. Унікальність цього явища полягає в тому, що галактики майже ідеально вирівняні відносно спостерігача, що дозволило утворитися майже досконалому кільцю на зображенні.

Такі лінзовані об'єкти є важливими інструментами для астрономічних досліджень, адже вони дають змогу спостерігати дуже віддалені та слабкі галактики, які в інших умовах могли б залишатися невидимими. Крім того, аналіз форми та розміру кільця допомагає оцінити масу лінзуючого об’єкта і частку темної матерії в ньому.

  • Раніше кільце Айнштайна зафіксував інший космічний телескоп — «Евклід». Він спостерігав за кільцем від галактики на відстані більш як чотири мільярди світлових років від нас.