Світовий океан досягнув критичної межі закислення ще у 2020 році. Це загрожує коралам і молюскам
Новий аналіз кількості вуглекислого газу в океані показав, що вже у 2020 році частина Світового океану досягла критичної точки закислення вод. Це загрожує життю коралів, молюсків й інших тварин з мінеральним скелетом. Особливо небезпечною є ситуація в глибинних зонах океанів, які раніше не враховували під час таких аналізів. Дослідження опублікували в журналі Global Change Biology.

Карта закислення океанів. Жовто-червоними кольорами позначено зони, що перетнули критичну межу закислення. Findlay et al. / Global Change Biology, 2025
Як закислення води загрожує коралам?
Закислення океанів відбувається, коли океан поглинає занадто багато вуглекислого газу, який у поєднанні з водою утворює слабку кислоту. Ця кислота здатна зв’язувати кальцій з води, який потрібен морським організмам для побудови мушель і зовнішніх скелетів. Критичним вважають рівень закислення океанів, коли вміст у них кальцію зменшується на 20 відсотків від доіндустріального рівня. Дослідники застосували новий метод моделювання концентрації кальцію у Світовому океані та нові оцінки його концентрації до 1750 року.
Як виявилося, на глибині 200 метрів уже 60 відсотків вод Світового океану перетнули цю критичну межу. Через це на 43 відсотки зменшився потенційний ареал для проживання тропічних і субтропічних коралів, що утворюють рифи, а на понад 60 відсотків — ареал полярних черевоногих молюсків. Тому науковці закликають переглянути цілі ООН щодо збереження океанів від закислення, встановивши мету на рівні, що на 10 відсотків нижчий за доіндустріальний рівень. А щоб досягти цього рівня, необхідно сильно знизити викиди вуглекислого й інших парникових газів.
Яким тваринам загрожує закислення океану
🫠 Закислення океану разом із глобальним потеплінням призвели до вже четвертого з початку спостережень епізоду вибілювання коралів, через яке ці базові компоненти екосистем просто гинуть.
🪸 Нагрівання океанів, яке вже теж перетнуло критичні межі, тільки погіршило ситуацію, зробивши корали менш стійкими до закислення вод.
🐠 Закислення океанів призвело до спрощення архітектури коралів, через яке риби з родини померанцевих почали масово покидати ці корали, що раніше були їхніми домівками.