Супутник зафільмував зіткнення айсберга з антарктичним островом

Супутник NASA Aqua зафільмував наближення і зіткнення айсберга довжиною у 72 кілометри із антарктичним островом Кларенс. Біля острова айсберг надовго не затримався та майже неушкоджений продовжив дрейфувати. Дослідники продовжать стежити за ним, а також за островом, щоб виявити, які наслідки принесло зіткнення. Про це розповідає Space.com.

Наближення айсберга до острова. NASA Earth Observatory/Wanmei Liang

Наближення айсберга до острова. NASA Earth Observatory/Wanmei Liang

Як айсберг зіткнувся з островом?

Айсберг D-30A утворився у 2021 році при зіткненні айсберга D-28 із шельфовим льодовиком Борхгревінк на сході Антарктиди. Два роки він дрейфував, аж поки наприкінці серпня цього року супутники не виявили айсберг біля 21-кілометрового острова Кларенс, що є найсхіднішим островом Південних Шетландських островів. У вересні айсберг зіткнувся з берегом Кларенса та два тижні обертався біля нього, поки не почав дрейфувати далі на північ. Весь цей час за айсбергом з навколоземної орбіти спостерігав супутник Aqua, а екологи оцінювали можливі наслідки цього зіткнення.

Як зіткнення з айсбергом може вплинути на острів?

Науковці відзначають, що якби айсберг прибився до берега острова на кілька місяців пізніше, він міг би завадити розмноженню сотні тисяч пар антарктичних пінгвінів (Pygoscelis antarcticus), які прибувають на острів вивести потомство. Крім шкоди для пінгвінів, проходження айсберга могло зашкодити флорі і фауні, яка знаходиться на мілководді біля острова. Але вчені зазначили, що айсберг знаходився здебільшого на заході острова, де дно глибше, тому шкода може бути меншою. Натомість багата залізом тала вода айсберга може простимулювати ріст фітопланктону. Наразі течія несе айсберг до так званої алеї айсбергів, звідки вони через протоку Дрейка потрапляють у тепліші води і тануть.

Ще новини з Антарктиди

🐧 В Антарктиді вдруге в історії побачили чорного пінгвіна-шкіпера

🌸 А у водах навколо материка виявили новий вид 20-руких морських лілій

🌨️ Також цього вересня через потепління антарктична морська крига сягнула рекордно низької площі