Сонце випустило три спалахи найпотужнішого класу за добу

Астрономи нарахували на Сонці три спалахи найпотужнішого класу Х, всі з яких відбулися протягом 24 годин. Один зі спалахів виявився найпотужнішим за весь час сонячного циклу, що триває вже 5 років. Про це повідомляє Science Alert.

Найпотужніший із трьох спалахів, який зареєструвала обсерваторія SDO. SDO / NASA

Найпотужніший із трьох спалахів, який зареєструвала обсерваторія SDO. SDO / NASA


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що відомо про спалахи й чи несуть вони загрозу?

Перший спалах, який віднесли до класу X1.8 зареєстрували 22 лютого о 01:07 за київським часом. Наступний спалах, що мав потужність відповідно до класу X1.7, мав пік вже о 8:32 за київським часом. І третій — найпотужніший з них — класу X6.3 відбувся о 00:34 23 лютого за Києвом. Всі спалахи виникли з однієї області сонячних плям AR 3590, яка зараз не повернена прямо до Землі, тому основна частина вивільненої енергії пройде повз нашу планету, не зачепивши.

У США повідомляли про масові відключення стільникового зв'язку під час цих спалахів, однак геліофізики заперечили, що активність Сонця має до них стосунок. Крім того, поки астрономи не зареєстрували жодного викиду корональної маси — потоку частинок з корони Сонця, які зазвичай провокують на Землі відключення радіозв'язку й полярні сяйва. Але вони все ще можливі, адже виникають зазвичай після спалахів, і сама сонячна пляма поступово повертається у бік нашої планети. До того ж наразі Сонце наближається до піка свого 11-річного циклу, що зветься сонячним максимумом. Під час цього слід очікувати більшої кількості сонячних спалахів й викидів корональної маси.

Область сонячних плям, яка спровокувала спалах. SDO / NASA

Область сонячних плям, яка спровокувала спалах. SDO / NASA

  • Нещодавно Сонце наставило на Землю групу сонячних плям, що у діаметрі була у 15 разів ширша за нашу планету. Її навіть з Марса побачив ровер «Персеверанс», а на нашу планету вона направила кілька спалахів класу М.
класу X1.8
Класи спалахів мають назви A, B, C, M і X, де A — найменш потужний, а X — найбільш. Кожна категорія також має дев’ять підкатегорій, які також відрізняються за потужністю, наприклад, від C1 до C9, M1 до M9 і від X1 до X9