Сокова дієта за три дні зіпсувала мікробний склад рота та кишківника
Триденна дієта з одних лише овочевих і фруктових соків, яку часто використовують як спосіб покращити здоров’я, зіпсувала склад мікробіоти рота та кишківника. Така дієта зменшила кількість корисних і збільшила кількість пов’язаних із запаленням і хворобами бактерій. Раніше таку дієту розглядали як спосіб швидко отримати вітаміни й антиоксиданти, але нові результати показують, що вона збільшує ризики для здоров’я. Дослідження опублікували в журналі Nutrients.
Чому соки погіршують мікробіоту?
У дослідженні найбільших змін зазнала мікробіота, зібрана зі слини. При цьому в людей, які споживали сокову дієту, найсильніше збільшилася кількість пов’язаних із запаленням бактерій, порівняно з учасниками, яким давали рослинну їжу разом із соком або просто рослинну їжу. Такі зміни мікробіоти в роті науковці пов’язують з високим вмістом у соках цукрів, якими живляться бактерії.
Кишкова мікробіота була більш стабільною та не зазнала значних змін за три дні експерименту. Утім у людей, які споживали тільки соки, все ж помітили збільшення в калі кількості бактерій, пов’язаних з запаленням, когнітивними порушеннями та руйнуванням захисного бар’єра кишківника. Це науковці пов’язують з тим, що у соках мало клітковини, якою харчуються корисні бактерії кишківника. Тому дослідники закликають замінювати соки на смузі з фруктів, у яких збалансована кількість цукру та клітковини, або їсти разом із соками продукти, що містять клітковину.
- Тварини теж турбуються про збалансоване харчування. Як з’ясувалося, кажани обирають багатші на білок фрукти, навіть якщо до них потрібно довше летіти.
- А от у мавп коат проблем із вмістом білка у фруктах немає — вони поїдають заражені личинками комах плоди окремих дерев, щоб запобігти дефіциту білка в раціоні.