Собака допоміг біологам шукати яйця черепах

Собака допоміг природоохоронцям розшукувати на пляжах кладки яєць черепах, щоб посприяти вивченню та збереженню рідкісних видів. Після кількох місяців тренувань собака Дорі зі 100-відсотковою точністю вказала на 560 кладок яєць черепах, пишуть американські вчені у журналі PLOS ONE.

Дорі на пляжі з дослідницею під час пошуків яєць зеленої черепахи. Rebekah J. Lindborg et al. / PLOS ONE, 2023

Дорі на пляжі з дослідницею під час пошуків яєць зеленої черепахи. Rebekah J. Lindborg et al. / PLOS ONE, 2023

Як собака впоралася?

За свій високочутливий нюх та легкість у навчанні собак використовують у багатьох пошукових роботах. Останнім часом навіть в біології та екології. Наприклад, спанієля Фрею британські вчені натренували шукати на запах гребінчастих тритонів (Triturus cristatus) у землі. А природоохоронці й кінологи зі США на чолі з дослідником проєкту Disney's Animals, Science & Environment взялися навчити собаку шукати на запах яйця черепах, особливо рідкісних, на пляжі. Виявляючи їх, вчені можуть краще зрозуміти природне розмноження цих тварин і підлаштувати під нього заходи зі збереження вразливих видів.

У дослідах скористалися можливостями у минулому вуличної собаки Дорі, яку знайшли біля швидкісної траси у Флориді. Фахівці вважають, що вона є метисом порід тер'єрів, які виведені для полювання на дрібних тварин, що живуть у норах, тож пошук яєць у піску для неї мав бути легким завданням. Через кілька місяців тренувань Дорі вже змогла сама відшукати на пляжі 560 гнізд шкірястої черепахи (Dermochelys coriacea), зеленої черепахи (Chelonia mydas) та довгоголової морської черепахи (Caretta caretta), тоді як самим експертам вдалося знайти лише 256. Хоч у Дорі було більше часу на пошуки, вчені відмічають, що вона вказувала розташування гнізда на 83 відсотки точніше, ніж це робили люди, і їй це вдавалося загалом швидше.

  • Порода визначає окремі риси поведінки собаки, однак останні дослідження свідчать, що вона не суттєво впливає на характер улюбленця в цілому, як-то гарячкуватість та дружелюбність.