Сліди рук у печерах вказали на ритуальну ампутацію пальця древніх людей

Аналіз відбитків рук палеолітичних людей на стінах печер вказав, що серед древніх людей поширеним могло бути ритуальне відрубування пальця. Можливо, у такий спосіб митці прагнули заручитися підтримкою надприродних сил, повідомляє The Guardian. Дослідження оприлюднили на цьогорічній зустрічі Європейського товариства людської еволюції.

Сліди рук з відсутніми фалангами з французької печери. Fanny Broadcast / Gamma-Rapho / Getty Images

Сліди рук з відсутніми фалангами з французької печери. Fanny Broadcast / Gamma-Rapho / Getty Images

Що не так із відбитками древніх людей?

Одним із прикладів палеолітичного мистецтва (2,5 мільйона до 10 тисяч років тому) є численні сліди рук, що їх знаходили на стінах печер по всьому світу. Люди залишали їх у різних техніках. Часом долоню занурювали у барвник, як-от червону вохру, та притискали до стіни, лишаючи слід. А іноді, навпаки, до стіни прикладали чисту долоню, яку обводили барвником, залишаючи по собі силует руки. Але серед обох прикладів нерідкісні відбитки, у яких немає кількох фаланг або навіть цілих пальців. Довгий час це пояснювали мистецьким прийомом або ж медичними проблемами давніх людей, зокрема обмороженнями кінцівок, які призводили до каліцтва. Однак науковці Ванкуверського університету припустили інше пояснення — ритуальну ампутацію.

Що змусило вчених змінити думку?

Науковці звернули увагу, що у багатьох, навіть сучасних, культурах підтримують практику добровільної ампутації пальця. Наприклад, люди дані з нагір'я Нової Гвінеї відрубують собі палець після смерті членів родини. Свідчення відсутніх фаланг і цілих пальців виявили і в наскельних малюнках чотирьох основних регіонів подібних пам'яток — у двох печерах в Іспанії та двох у Франції.

Провівши додатковий аналіз, вчені знайшли ще понад 100 свідчень культури відрубування пальця по всьому світу, зокрема в Австралії, Північній Америці та Азії. Це вказує, що форма самоскалічення неодноразово і незалежно виникала у різних суспільствах. Дослідники порівнюють її з ритуальними практиками теперішніх суспільств, як-от мавританських, коли люди ходять по вогню, проколюють шпагами обличчя чи встромляють у шкіру гаки, щоб тягнути за собою важкі ланцюги. Відрубування пальця у такому разі могло бути просто екстремальнішою версією практики.

  • Палеолітичні митці також могли регулярно піддаватися зміненому стану свідомості через нестачу кисню в печерах, у яких творили, показало інше дослідження. Можливо, що галюцинації, які виникали через це, були джерелом натхнення для художників.