Скам'янілість тварини віком 535 мільйонів років зберегла мускулатуру

У скам'янілості тварини, вік якої оцінили в 535 мільйонів років, збереглися рештки м'язової тканини. Зокрема, палеонтологи відмітили у неї п'ять послідовно з'єднаних перетинками кілець, які визначили як м'язи здатного втягуватися переднього кінця тіла. Знахідка є вкрай рідкісною, оскільки зазвичай м'язова тканина є однією з перших, що розкладається після смерті. Дослідження опубліковане у журналі Proceedings of the Royal Society B.

Скам'янілість зі збереженими м'язами. ZHANG Huaqiao

Скам'янілість зі збереженими м'язами. ZHANG Huaqiao

Як виглядає скам'янілість?

Палеонтологи Китайської академії наук із німецькими колегами описали скам'янілі рештки тварини з групи циклонейралій, до яких належать і сучасні круглі черви, наприклад. Їх виявили у відкладеннях, датованих раннім кембрійським періодом, коли протягом геологічно короткого періоду почало з'являтися велике різноманіття тварин. При вивченні зразка, яких сягав не більш як трьох міліметрів, палеонтологи відмітили у нього наявність чотирьох великих кільцевих м'язів із 36 радіальними м'язовими тяжами та одне менше кільце із 19 радіальними м'язами. За будовою структура нагадувала м'язи хобота пріапулід (Priapulida), що живуть у морському дні. У такому разі, як і пріапуліди в наш час, м'язи доісторичної тварини мали давати їй змогу втягувати й витягувати передню частину тіла, сприяючи пересуванню та харчуванню.

Реконструкція м'язів хобота тварини, що жила 535 мільйонів років тому, та сучасного представника пріапулід. ZHANG Huaqiao

Реконструкція м'язів хобота тварини, що жила 535 мільйонів років тому, та сучасного представника пріапулід. ZHANG Huaqiao

  • Серед інших рідкісних знахідок палеонтологів останніх років є і скам'янілість трилобіта, який жив 465 мільйонів років тому. Він зберігся із рештками своєї останньої вечері.