У скам'янілості тварини, вік якої оцінили в 535 мільйонів років, збереглися рештки м'язової тканини. Зокрема, палеонтологи відмітили у неї п'ять послідовно з'єднаних перетинками кілець, які визначили як м'язи здатного втягуватися переднього кінця тіла. Знахідка є вкрай рідкісною, оскільки зазвичай м'язова тканина є однією з перших, що розкладається після смерті. Дослідження опубліковане у журналі Proceedings of the Royal Society B.
Як виглядає скам'янілість?
Палеонтологи Китайської академії наук із німецькими колегами описали скам'янілі рештки тварини з групи циклонейралій, до яких належать і сучасні круглі черви, наприклад. Їх виявили у відкладеннях, датованих раннім кембрійським періодом, коли протягом геологічно короткого періоду почало з'являтися велике різноманіття тварин. При вивченні зразка, яких сягав не більш як трьох міліметрів, палеонтологи відмітили у нього наявність чотирьох великих кільцевих м'язів із 36 радіальними м'язовими тяжами та одне менше кільце із 19 радіальними м'язами. За будовою структура нагадувала м'язи хобота пріапулід (Priapulida), що живуть у морському дні. У такому разі, як і пріапуліди в наш час, м'язи доісторичної тварини мали давати їй змогу втягувати й витягувати передню частину тіла, сприяючи пересуванню та харчуванню.
Реконструкція м'язів хобота тварини, що жила 535 мільйонів років тому, та сучасного представника пріапулід. ZHANG Huaqiao
- Серед інших рідкісних знахідок палеонтологів останніх років є і скам'янілість трилобіта, який жив 465 мільйонів років тому. Він зберігся із рештками своєї останньої вечері.