Середньовічну жінку вбили після кількох тижнів тортур і виставили її тіло на березі річки

У Лондоні знайшли тіло жінки, яку 1200 років тому жорстоко вбили ударом по голові після кількатижневого побиття, а тіло виставили напоказ на березі річки Темзи. Науковці припускають, що таким чином місцеві жителі хотіли застерегти інших від наслідування її прикладу, але в чому саме провинилася жінка — поки невідомо. Вона є однією з небагатьох жінок раннього Середньовіччя, про страту яких відомо. Дослідження опублікували в журналі World Archaeology.

Рештки жінки, знайдені на березі Темзи. Museum of London Archaeology

Рештки жінки, знайдені на березі Темзи. Museum of London Archaeology

Що вказало на тортури над жінкою?

Рештки жінки знайшли на березі Темзи ще у 1991 році, датувавши його 680-810 роками. Під час поховання її тіло помістили між двома фрагментами кори, оточивши дерев’яними стовпами. Як вважають науковці, це не давало змити його в річку та робило видимим навіть під час припливу. Крім того, поміщення тіла жінки на березі могло мати символічне значення — ніби під час кожного припливу вона заново переживала страту через утоплення. Щоб з’ясувати причини такого дивного поховання, науковці заново дослідили рештки жінки за допомогою мікроскопа та хімічного аналізу її зубів.

Фрагменти лопаток жінки зі слідами частково загоєних переломів. London Museum

Фрагменти лопаток жінки зі слідами частково загоєних переломів. London Museum

Як виявилося, на лопатках жінки були частково загоєні переломи. Це свідчить про те, що приблизно за два тижні до своєї смерті вона пережила сильне побиття чи шмагання батогом. Незагоєні травми черепа та щелеп свідчать про смерть жінки від сильного удару по голові чи обличчю.

Щелепа жінки зі слідами передсмертної травми. London Museum

Щелепа жінки зі слідами передсмертної травми. London Museum

Аналіз зубної емалі загиблої свідчить про її тривале проживання в Лондоні, тобто це не було злочином через ксенофобію. І хоча для того часу не рідкісними були страти за такі важкі злочини, як убивство, зазвичай засудженими були чоловіки й вони не переживали до цього тортури. Можливо, ця страта була одним із випадків ґендерно-обумовленого насильства, але поки підтвердити це не вдалося.

Про які давні вбивства дізнавалися археологи

💀 Археологи також знайшли сліди найбільшого масового вбивства в доісторичній Британії, під час якого вбили, розчленували та з’їли 37 людей, рештки яких скинули до шахти.

🏰 У Норвегії в колодязі замку виявили рештки чоловіка, якого скинули туди ще у XII столітті, засипавши камінням — імовірно, ці події згадані у середньовічній сазі.

🪓 А в Перу знайшли рештки 76 дітей, чиї грудні клітки розрубали, а серця витягнули, імовірно, для ритуалу заради урожаю. Ці діти походили з завойованого місцевими мешканцями народу.