У черепашках молюсків знайшли аналог оптоволокна, який годує та захищає водорості всередині

У черепашці серцеподібних двостулкових молюсків виявили подібні на оптоволокно структури, які дозволяють їм пропускати світло для фотосинтезу симбіотичних водоростей, що живуть в їхніх тілах і діляться з молюсками поживними речовинами. При цьому ці структури блокують проходження шкідливого ультрафіолету, який може пошкоджувати ДНК живих організмів. Дослідження таких пристосувань живих організмів може наштовхнути науковців для створення кращих фільтрів від ультрафіолету, який шкодить і людям. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Черепашки серцеподібних молюсків за природного освітлення та підсвітки зсередини. Dakota McCoy

Черепашки серцеподібних молюсків за природного освітлення та підсвітки зсередини. Dakota McCoy

Для чого молюски захищають водорості від ультрафіолету?

Науковці вивчали черепашки молюсків Corculum cardissa, які, на відміну від інших двостулкових молюсків, не відкривають черепашки для забезпечення водоростей достатньою кількістю світла. Натомість у їхніх черепашках є прозорі ділянки з волокноподібних призм мінералу арагоніту, які функціонують як пучки природних оптоволокон, пропускаючи до 62 відсотків червоного світла, необхідного для фотосинтезу, і лише 5-28 відсотків ультрафіолету. Крім того, під прозорими ділянками також виявили конденсувальні мікролінзи, які концентрують світло в зони під черепашкою, багаті на симбіотичні водорості.

Дослідження показує, як морські організми спільно еволюціонують для отримання найбільших переваг від симбіозу, а також надає можливість вивчати, як на цей симбіоз впливає зміна освітлення, зокрема через зміни клімату. Крім того, його результати можуть допомогти у створенні ефективних ультрафіолетових фільтрів, які можуть знайти застосування у виготовленні сонцезахисних окулярів і кремів.

Що роблять зі штучними оптоволокнами

🗣 Китайські фізики за допомогою лазерного інтерферометра виміряли зміни в провідності оптоволокна та змогли так підслухати розмову колег аж за кілометр від них.

🧊 Гляціологи використали оптоволоконний кабель для вимірювання акустичних і сейсмічних коливань, які супроводжували танення льодовика у Швейцарії.

🦗 Ентомологи за допомогою оптоволокна змогли підслухати стрекотіння цикад під час спарювання — воно було настільки гучним, що спричинило зміни у провідності кабелю.