Самиці вуховерток відростили більші «клешні» для боротьби за менших самців

У ході еволюції самиці комах вуховерток відростили більші подібні на клешні виступи на кінці черевця для боротьби за менших і не таких агресивних самців. Досі науковці вважали, що ці виступи лише в самців відіграють роль у конкуренції за партнерку для розмноження. Відкриття їхньої ролі в конкуренції самиць спонукатиме науковців вивчати й пристосування самиць інших видів комах для боротьби за партнера. Дослідження опублікували в Biological Journal of the Linnean Society.

Самець (зліва) та самиця (справа) морських вуховерток. Junji Konuma

Самець (зліва) та самиця (справа) морських вуховерток. Junji Konuma

Чим відрізнялися засоби для конкуренції у вуховерток різної статі?

Науковці вивчали явище позитивної алометрії, коли одні частини тіла тварин виростають непропорційно більшими за інші. Його досліджували в морських вуховерток, або щипавок, виду Anisolabis maritima. В особин обох статей вимірювали розмір голови, грудей, черевця й подібних на клешні виступів на його кінці, званих церками, а потім порівнювали ці значення.

Дослідники підтвердили наявність позитивної алометрії в церках обох статей цього виду, але при цьому виявили ознаки й статевого диморфізму, тобто відмінності в розмірі та будові тіла між статями. Самці мали товсті, короткі та загнуті церки, тоді як самиці — тонкі, довгі та прямі. Позитивна алометрія у самців проявлялася у співвідношенні товщини церок до розмірів тіла, а в самиць — їхньої довжини. Її поява свідчить про те, що вуховертки еволюціонували в таких умовах, де існувала подвійна репродуктивна конкуренція: між самцями за самицю та між самицями за самця.

Як конкуренція за партнера змінює життя тварин

🐋 Конкуренція за самицю могла бути причиною для рекордно довгої міграції горбатого кита, який подолав понад 13 тисяч кілометрів від Колумбії до Занзібару.

🐠 Щоб позбутися конкурентів, самці океанічних риб з Індійського та Тихого океанів навчилися видаляти їхню сперму з яєць, відкладених самицями.

🫣 А щоб гарантовано стати першими, з ким буде спарюватися самка, самці павутинних кліщів навмисно розірвали її оболонку з кутикули, в якій личинка перетворюється на дорослу особину.