Самці павутинних кліщів роздягнули молодих самок, щоб бути першими партнерами

Самці звичайних павутинних кліщів розривають стару кутикулу самок одразу перед тим, як вони перетворяться на дорослу особину, щоб бути їхніми першими статевими партнерами, показують спостереження австрійських науковців, описані у журналі iScience.

Самець звичайного павутинного кліща знімає з самки стару кутикулу (прискорено у сім разів). Peter Schausberger et al. / iScience, 2023

Самець звичайного павутинного кліща знімає з самки стару кутикулу (прискорено у сім разів). Peter Schausberger et al. / iScience, 2023

Чому самцям так важливо бути першими?

Статево зрілі самки павутинних кліщів можуть спаровуватися з кількома самцями, однак найбільші шанси дати потомство мають ті самці, що були у самки першими. Тож чоловічі особини сильно конкурують між собою за першість. Добиваються вони цього, серед іншого, чатуванням самок незадовго до того, як вони стануть готовими до розмноження, скинувши останню кутикулу перед дорослим життям. Але нові спостереження вчених Віденського університету свідчать, що цим самці не обмежуються.

Що роблять самці з молодими самками?

Незадовго до того, як вже статево зрілі самки мають полиняти, самці звичайних павутинних кліщів (Tetranychus urticae) починають стукати кінцівками по спині партнерки, поки її старий покрив не лусне. Відтак вони самі передніми кінцівками знімають із задньої частини тіла самки кутикулу, відкриваючи собі доступ до її статевого отвору. Одразу після цього самці розпочинають спаровування, що збільшує їхній шанс стати батьками.

Вчені міркують, що самки й самі отримують вигоду від дій самців. Без їхньої допомоги вони линяють вдвічі довше, а в одному випадку, коли самець не надто активно знімав з партнерки стару кутикулу, вона ухилялася з ним спаруватися. Можливо, самки павутинних кліщів обирають батьків для свого потомства за старанністю самців.

Сексуальні вподобання інших членистоногих

🕸️ Самці павуків танатусів зв'язують і кусають партнерок перед спаровуванням

🕷️ А самці чорних вдів іноді й самі підставляють себе на поїдання на побаченні

🏃‍♂️ Самці ж павуків-улоборид рятуються вчасним катапультуванням із самки одразу після спаровування

💑 Таргани-канібали відкушують одне одному крила після спаровування

💝 Тоді як звичайні самці прусаків марно стараються привабити партнерок солодощами, до яких ті стали байдужими