Розлучення батьків збільшило ризик інсульту в їхніх дітей

У людей старшого віку, які пережили розлучення батьків у дитячому віці, виявили вищий ризик інсульту за людей, чиї батьки не розлучалися. При цьому такий ефект зберігався навіть після врахування таких фізіологічних факторів ризику, як діабет і депресія. Науковці вважають, що розлучення батьків є стресовим чинником, який зберігає вплив на життя людей з дитинства й до старшого віку. Дослідження опублікували в журналі PLOS ONE.

Розлучення батьків збільшило ризик інсульту в їхніх дітей. GIPHY

Розлучення батьків збільшило ризик інсульту в їхніх дітей. GIPHY

Як стрес від розлучення батьків впливав на ризик інсульту?

Серед 13 тисяч учасників дослідження близько 14 відсотків пережили розлучення батьків у дитячому віці. Саме ці люди мали на 61 відсоток вищий ризик інсульту після 65 років, ніж діти нерозлучених батьків. Хоча вищий ризик інсульту спостерігався у чоловіків, що звично для цього захворювання, залежність між розлученням батьків і вищим ризиком інсульту спостерігалася й у жінок. Також науковці підтвердили зв’язок між інсультом і депресією та діабетом: у людей з діабетом ризик інсульту був на 37 відсотків, а з депресією — на 76 відсотків вищим за людей без цих захворювань.

Оскільки дослідження було заснованим на спостереженні за учасниками, науковці не змогли виділити причини зв’язку між розлученням батьків і вищим ризиком інсульту. Втім вони припустили, що розлучення батьків, яке може супроводжуватися їхніми конфліктами та переїздами, спричиняє стрес для дитини. Цей стрес може порушувати регулювання вироблення гормону кортизолу, збільшений рівень якого пов’язують з серцево-судинними захворюваннями. Крім того, розлучення батьків вже пов’язували з більшим ризиком високого тиску в середньому віці, який також може спричиняти інсульт.

  • Розлучення батьків може бути стресом для дитини, а попередні дослідження вже показали, що пережитий в дитинстві стрес впливає на гени в спермі чоловіків навіть у дорослому віці. Тому діти таких чоловіків можуть успадкувати порушені гени, пов’язані з розвитком мозку плоду та емоційними розладами.
  • Іншою причиною для стресу в дитячому віці може бути булінг з боку однолітків. І виявилося, що він має не лише психологічний вплив, але й змінює розвиток ділянок мозку, що відповідальні за пам’ять, орієнтацію в просторі, регуляцію стресу й емоцій.