Російська війна в Україні нашкодила бджолам у всьому світі більше за мікропластик і пестициди
Британські науковці дослідили загрози для бджіл у Європі й усьому світі та виявили нову — війну росії в Україні, яка нашкодила бджолам більше за мікропластик і пестициди. Через війну фермери почали висівати менше культур і робити їх менш різноманітними, тому бджоли втрачають свої джерела їжі: нектар і пилок. Ці фактори можуть загрожувати більшості зернових культур, які залежать від бджіл й інших запилювачів. Про це розповіли у звіті Університету Рідинга.
Що допоможе вберегти бджіл від згубного впливу?
Науковці визначили 12 різних загроз, які шкодять бджолам, зокрема пов’язаних зі змінами клімату. Крім воєн, зокрема агресії росії в Україні, до них увійшли антибіотики та мікропластик, що можуть проникати у вулики та мед бджіл. Вони можуть впливати на здоров’я та поведінку бджіл, змушуючи їх рідше покидати вулик і запилювати квіти. Окрім цього, новою загрозою для бджіл є вуличне освітлення вночі, яке на 62 відсотки зменшує відвідування квітів нічними запилювачами, такими як молі.
Дослідники також розробили план боротьби зі скороченням популяцій бджіл у світі. Найважливішими пунктами у ньому стали закони для обмеження використання шкідливих для бджіл антибіотиків, виведення сортів рослин із більшою кількістю нектару та пилку, якими харчуються бджоли, а також вирощування більшої кількості корисних для запилювачів квітів.
Крім того, науковці запропонували нові підходи, такі як препарати для боротьби зі шкідниками на основі РНК, які не шкодитимуть корисним комахам. Нарешті, важливою для захисту бджіл є також боротьба з глобальним потеплінням, одним із кроків у якій є перехід на електроавтомобілі для запобігання викидам парникових газів.
Які загрози бджолам уже відомі науковцям
🤏 Як виявилося, бджоли в Іспанії за останні 30 років зменшилися аж на чверть — це пов’язують з наслідками глобального потепління, через яке розміри багатьох тварин зменшуються.
🐝 Пестициди не є новою загрозою для бджіл, але дослідники з’ясували, що навіть вплив їх лише на личинковій стадії може нашкодити подальшому розмноженню комах.
🌸 Нектар міських квітів, який споживають бджоли, виявився забрудненим токсичними елементами, які можуть нашкодити не лише комахам, але й людям, які їдять мед.
💀 Потепління та забруднення — не єдині загрози, які створюють для бджіл люди. Іншою такою загрозою є завезені до Європи інвазивні шершні, які можуть вбивати бджіл.