Іспанські бджоли зменшилися за тридцять років на четвертину

За останні тридцять років вага та розміри тіла диких видів бджіл помітно зменшилися, скорочуючись зі швидкістю у середньому 0,7 відсотка на рік. Це може бути наразі малозрозумілим, але поширеним серед тварин наслідком потепління, пишуть вчені Вищої ради наукових досліджень Іспанії у журналі Ecology.

GIPHY

GIPHY

Як зважували бджіл?

Науковці порівняли розміри тіла та вагу 1 704 одиночних бджіл 137 видів, яких відібрали у період між 1990 та 2023 роками. Усі вони зібрані з охоронюваної території на півдні Іспанії, де вплив людської діяльності мінімальний, однак добре помітний вплив зміни клімату — з 2000 року середня річна денна максимальна температура повітря там збільшилася на 1,4 градуса.

З'ясувалося, загалом серед усіх вивчених видів спостерігається тенденція до зменшення маси тіла у середньому на 0,7 відсотка на рік, що рівнозначно скороченню маси у середньому на 20 міліграмів за 33 роки. Утім, швидкість зменшення залежить від початкової величини представників виду. Так, більші комахи втрачають масу зі швидкістю до 0,9 відсотка на рік, тоді як менші — 0,6 відсотка. Тож якщо якийсь вид у 1990 році важив у середньому 120 міліграмів, то у 2023 — лише 90 міліграмів.

Чим обумовлене зменшення розмірів тіла?

Автори пов'язують тенденцію зі зміною клімату, оскільки це узгоджується з наразі недостатньо вивченим феноменом зворотного зв'язку між температурою довкілля та розмірами тіла тварин. Можливо, це пов'язано зі змінами у доступності харчів чи швидкості розвитку. У будь-якому разі науковці занепокоєні, що зменшення розмірів важливих запилювачів рослин вплине на ефективність запилення, що потягне за собою наслідки для екосистеми загалом.

Інші проблеми сучасних бджіл

💩 У спробах захиститися від шершнів, східні бджоли вдаються до обліплювання своїх гнізд фекаліями інших тварин

🐝 Бджолам із сільських регіонів доводиться летіти далі за їжею, ніж міським родичам

☠️Пестициди, якими ми обробляємо поля, погіршують розмноження бджіл, навіть якщо комахи зазнали їхнього впливу ще на личинковій стадії

💀 А безжалі бджоли поплатилися за егоїзм із бажанням одразу багатьох самок стати королевами масовим їх знищенням