Робот-хімік виготовить каталізатори для видобутку кисню з метеоритів на Марсі

Китайський робот-хімік зі штучним інтелектом проаналізував склад марсіанських метеоритів та синтезував на їхній основі сполуки, необхідні, щоб отримати кисень з криги на поверхні Марса. Цей кисень знадобиться майбутнім астронавтам як для дихання, так і для створення ракетного палива. Але роботу жодна людська допомога не потрібна — всі маніпуляції з метеоритами він проводить самостійно, розповідає видання Nature. Стаття творців робота опублікована у Nature Synthesis.

Робот працює зі зразками. NPG Press / YouTube

Робот працює зі зразками. NPG Press / YouTube

Чим корисні метеорити?

Одним з основних питань, які потрібно вирішити перед колонізацією Марса, є постачання астронавтам кисню. Привозити його у достатній кількості з Землі буде складно через довготривалість і високу вартість доставки на Марс. Тому вчені шукають можливість використовувати якомога більше ресурсів самої планети. Наприклад, експеримент MOXIE може виробляти кисень з вуглекислого газу у марсіанському повітрі.

Утім, крім вуглекислого газу, Марс є багатим на водяну кригу, яку також можна використати для виготовлення кисню. Необхідні для цих реакцій хімічні каталізатори, вважають науковці з Китайського університету науки й технологій, можна виготовити одразу на Марсі — з метеоритів. І зробити це зможе робот, якого створили і вже перевірили вчені.

Як робот добуває каталізатори?

Робот, якого створили вчені, оснащений роборукою, лазером для спектроскопічного аналізу метеоритів, а також алгоритмами штучного інтелекту. Алгоритми за п'ять годин можуть проаналізувати 3,7 мільйона молекул, які містяться у породах. На їхній основі робот виявить і синтезує сполуки, необхідні для вироблення кисню. За словами вчених, у людини цей процес зайняв би дві тисячі років, тоді як їхній робот-хімік не вимагає жодного втручання під час обробки матеріалів, синтезу каталізаторів та їхнього випробування.

Робота перевірили на п'ятьох зразках знайдених на Землі марсіанських метеоритів. У них він виявив залізо, нікель, кальцій, магній, алюміній і марганець, а потім синтезував 200 варіантів каталізаторів на їхній основі. З них він обрав один, який зможе розщеплювати воду з марсіанської криги на кисень і газоподібний водень за температури у мінус 37 градусів Цельсія. Це достатньо низька температура, яка не вимагатиме додаткових ресурсів для проведення реакції, а за словами вчених, у ході неї можна отримати близько 60 грамів кисню за годину, використовуючи один квадратний метр марсіанських порід. Цього вистачить на майже п'ять годин дихання невеликого собаки та потенційно може забезпечити колонію астронавтів, якщо постійно підтримувати реакцію.

Робот за аналізом зразків. NPG Press / YouTube

Що ще зможуть виготовляти на Марсі

🥦 Якщо астронавти візьмуть з собою бактерії, то вони допоможуть рослинам рости у марсіанському ґрунті

🧂 Паливо і кисень також можна виготовити з розсолів на поверхні планети

🏡 А житло астронавти зможуть збудувати з марсіанського ґрунту та власних поту, крові та сліз