Зоологи вперше успішно використали робота для спостереження за спільнотою приматів в дикій природі. Для цього на спину робота прикріпили коробку з їжею і представили групі мавп-гриветок в Південній Африці, поступово збільшуючи час, який робот проводив серед них. Як виявили науковці, найбільше часу роботу приділяли самиці, що займали високе соціальне положення в групі, а також молоді особини. Раніше такі дослідження проводили тільки в лабораторії і не вивчали соціальну взаємодію між приматами та роботом. Спостереженням поділилися у статті на сайті препринтів bioRxiv.
Як робот влився у спільноту мавп?
Чотириногого робота ANYmal зоологи познайомили зі спільнотою з 37 африканських мавп-гриветок (Chlorocebus aethiops), щоб вивчити, чи вдасться залучити робота до соціальних зв’язків у групі диких приматів. Спочатку його змусили просто лежати на землі або стояти нерухомо, щоб мавпи могли призвичаїтися. Завдяки цьому вже на другий день перебування робота в джунглях мавпи почали брати їжу з коробки на його спині.
Після цього робот почав незначно рухатися та повертати голову, на якій розташовані камери, щоб краще вивчати спільноту мавп зсередини. За час спостережень сім мавп проводили час біля робота, а ще 21 — спостерігали здалеку. Рухи робота зробили мавп трохи більш настороженими і вісім з них видавали звуки тривоги. Таке включення робота в життя спільноти приматів показує, що його можна використовувати для тривалого та автоматизованого спостереження за соціальним життям цих тварин.
Як ще роботи взаємодіють з природою
🤖 Робот австралійських інженерів WomBot навчився пересуватися норами вомбатів, встановлювати там датчики температури та вологості, а заразом — вивчати самих тварин.
🐌 М’який маніпулятор корейських інженерів допоміг равликам вилупитися з ікри і виміряв їхнє серцебиття, що допоможе йому працювати з живими тканинами під час операційних втручань.
🥑 А от швейцарські інженери розробили робота у формі авокадо, який може спускатися кронами дерев і паралельно фотографувати їх, моніторячи здоров’я лісу.