Рідкісний гігантський бокоплав виявився поширеним у більшості океанів
Найбільший у світі бокоплав, гігантське ракоподібне розміром до 34 сантиметрів, виявився поширеним на більшій частині океанічного дна, хоча раніше його вважали вкрай рідкісним. Дослідники виявили, що особини цього виду з трьох різних океанів мають генетичну спорідненість, з чого зробили висновок, що вони належать до однієї великої популяції, а не кількох маленьких і відокремлених. Імовірно, не лише ці бокоплави, але й інші глибоководні тварини здаються науковцям рідкісними лише через недостатню вивченість океанічного дна. Дослідження опублікували в журналі Royal Society Open Science.

Гігантські бокоплави Alicella gigantea біля фотопастки в океані на глибині 6500-6700 метрів. Maroni et al. / Royal Society Open Science, 2025
Як зруйнували уявлення про рідкісність гігантського бокоплава?
Дослідники вивчали 195 зразків ракоподібного Alicella gigantea, якого відкрили ще у 1899 році, з ряду подібних на креветок тварин, бокоплавів (Amphipoda). Це ракоподібне фіксували в 75 різних місцях трьох океанів: Тихого, Атлантичного й Індійського. Як виявилося, представників цього виду знаходили на глибині від 3890 до 8931 метра, у найглибоководніших зонах океану — абісальній і хадальній.
Близько 59 відсотків океанічного дна припадає саме на ці глибини, тож науковці вважають, що вид може бути розповсюдженим на понад половині просторів океану. Науковці підрахували, що найбільшу придатну для життя A. gigantea площу має Тихий океан, у якому й знайшли найбільше представників цього виду. Найменше придатних для життя цих бокоплавів зон виявили у Південному та Північно-Льодовитому океанах, а також у Середземному морі, де ніколи раніше не виявляли A. gigantea.
Щоб підтвердити, що цю глибоководну нішу займає саме один вид, а не декілька подібних бокоплавів, науковці провели генетичний аналіз зразків з усіх трьох океанів. Для цього порівнювали один ген з ядра та два гени з мітохондрій, які зазвичай передаються від матері. Дослідники виявили лише одну популяцію, яка генетично відрізнялася від решти A. gigantea, однак попередні дослідження на більшій кількості генів уже підтвердили, що вона теж належить до цього виду.
Чим дивували науковців ракоподібні
🦐 На відміну від A. gigantea, більшість бокоплавів крихітні та населяють прибережні зони. Там їхньому розмноженню загрожує забруднена хімікатами з пластику вода.
🪖 Інший вид великих ракоподібних описали науковці у В’єтнамі. Його назвали на честь Дарта Вейдера із «Зоряних Воєн» за подібність голови на шолом цього персонажа.
🦞 А у статевих органах самиці вимерлих ракоподібних остракод знайшли гігантські скам’янілі сперматозоїди. Вони мали розмір третини довжини тіла дорослої особини.