Забруднена пластиковими добавками вода знизила статевий потяг бокоплавів

Хімікати у пластиковому забрудненні призвели до зменшення статевого потягу та кількості сперматозоїдів у бокоплавів — крихітних ракоподібних, що населяють прибережжя морів. Оскільки бокоплави слугують вагомим джерелом поживи для морських тварин, порушення їх відтворення через забруднення може мати негативні наслідки для цілої екосистеми. Про дослідження у журналі Environmental Pollution повідомляє New Atlas.

Echinogammarus marinus. Портсмутський університет

Echinogammarus marinus. Портсмутський університет

Що не сподобалося бокоплавам?

Науковці Портсмутського університету взялися дослідити, як реагують поширені у європейських водах бокоплави Echinogammarus marinus на забруднення чотирма добавками в пластмасі — диетилгексилфталатом (DEHP), дибутилфталатом (DBP), трифенілфосфатом (TPHP) та N-бутилбензолсульфонамідом (NBBS). Ці речовини мають відомий негативний вплив на людське здоров'я і частина з них вже заборонена, та продовжує існувати у природному середовищі довгий період. У дослідах із 480 парами бокоплавів з'ясувалося, що у концентрації сполук понад 5 мікрограмів на літр тварини на 50 відсотків рідше повторно паруються. А ця доза навіть нижча за концентрації, що їх помічали у деяких природних водоймах Європи та Азії. У самців TPHP та DBP також знизили кількість сперматозоїдів у сім'яниках. Своєю роботою автори хотіли показати, що пластикове забруднення має вагомий шкідливий вплив не лише на великих морських тварин, а й на безхребетних біля основи харчового ланцюга, яких часто оминають увагою.

  • Про те, як ще пластикове забруднення шкодить тваринам, а також іншим живим організмом, читайте в нашому матеріалі «Що таке мікропластик?»