Регулярне вживання кави зменшило ризик хвороби Паркінсона на 40 відсотків

Європейські дослідники знайшли зв’язок між зниженим ризиком хвороби Паркінсона та регулярним вживанням кави. Це пояснили впливом не тільки кофеїну, але і його метаболітів, тобто продуктів розпаду в організмі. Загалом люди, які споживали каву найчастіше, мали на 40 відсотків менший ризик хвороби. Такий ефект пояснюють тим, що кофеїн покращує розподіл у мозку дофаміну, нестачу саме цієї сполуки пов’язують з розвитком хвороби Паркінсона. Дослідження опублікували у журналі Neurology.

Регулярне вживання кави зменшило ризик хвороби Паркінсона на 40 відсотків. GIPHY

Регулярне вживання кави зменшило ризик хвороби Паркінсона на 40 відсотків. GIPHY

Як виявили зв’язок між кофеїном та хворобою Паркінсона?

Вчені проаналізували дані більш як 180 тисяч учасників європейської програми EPIC4PD — це популяційне дослідження, яке прагне віднайти зв’язок між харчуванням та ризиком неінфекційних хвороб. З цієї когорти сформували вибірку з 351 людини, якій діагностували хворобу Паркінсону вже після залучення до програми, а також контрольну групу. Далі науковці досліджували зразки крові, відібрані в учасників в середньому за 8 років до постановки діагнозу, на вміст у них кофеїну та його метаболітів.

Люди, які входили у топ 25 відсотків споживачів кави, мали в середньому на 40 відсотків менший ризик хвороби Паркінсона, а взагалі ризик хвороби у споживачів кави був на 5-63 відсотки нижчим, ніж у тих, хто регулярно не пив каву. Для кави без кофеїну такого зв’язку не виявили, тож можна з упевненістю сказати, що саме кофеїн захищає від хвороби Паркінсона. Це співвідноситься з уже відомим його впливом на аденозинові рецептори в нейронах, що спричиняє кращий розподіл у мозку дофаміну. Дофамін відповідає за комунікацію між нейронами, його нестачу фіксують у пацієнтів з хворобою Паркінсона, а саму хворобу лікують замінниками дофаміну.

Оскільки рівень кофеїну співвідносився з тією кількістю кави, яку учасники за власними спостереженнями споживали, вчені сподіваються, що дані можна буде розширити і на людей, які не здають кров на визначення рівня кофеїну в ній. Це відкриття допоможе не лише коригувати дієту для людей, які мають ризик Паркінсона, але й створити потенційно антипаркінсонічні препарати на основі кофеїну та його метаболітів.

  • Кофеїн також може допомогти з іншим поширеним нейродегенеративним захворюванням — хворобою Альцгеймера. Італійські вчені вже показали, як екстракт еспресо перешкодив накопиченню білка, який пов’язують з розвитком цієї хвороби.
  • Кофеїн може впливати і на тканини мозку в цілому. Так нове дослідження показало, що вживання кофеїну тимчасово зменшило об’єм сірої речовини в мозку. Вчені поки не знають, добре це чи погано.