Європейські дослідники знайшли зв’язок між зниженим ризиком хвороби Паркінсона та регулярним вживанням кави. Це пояснили впливом не тільки кофеїну, але і його метаболітів, тобто продуктів розпаду в організмі. Загалом люди, які споживали каву найчастіше, мали на 40 відсотків менший ризик хвороби. Такий ефект пояснюють тим, що кофеїн покращує розподіл у мозку дофаміну, нестачу саме цієї сполуки пов’язують з розвитком хвороби Паркінсона. Дослідження опублікували у журналі Neurology.
Як виявили зв’язок між кофеїном та хворобою Паркінсона?
Вчені проаналізували дані більш як 180 тисяч учасників європейської програми EPIC4PD — це популяційне дослідження, яке прагне віднайти зв’язок між харчуванням та ризиком неінфекційних хвороб. З цієї когорти сформували вибірку з 351 людини, якій діагностували хворобу Паркінсону вже після залучення до програми, а також контрольну групу. Далі науковці досліджували зразки крові, відібрані в учасників в середньому за 8 років до постановки діагнозу, на вміст у них кофеїну та його метаболітів.
Люди, які входили у топ 25 відсотків споживачів кави, мали в середньому на 40 відсотків менший ризик хвороби Паркінсона, а взагалі ризик хвороби у споживачів кави був на 5-63 відсотки нижчим, ніж у тих, хто регулярно не пив каву. Для кави без кофеїну такого зв’язку не виявили, тож можна з упевненістю сказати, що саме кофеїн захищає від хвороби Паркінсона. Це співвідноситься з уже відомим його впливом на аденозинові рецептори в нейронах, що спричиняє кращий розподіл у мозку дофаміну. Дофамін відповідає за комунікацію між нейронами, його нестачу фіксують у пацієнтів з хворобою Паркінсона, а саму хворобу лікують замінниками дофаміну.
Оскільки рівень кофеїну співвідносився з тією кількістю кави, яку учасники за власними спостереженнями споживали, вчені сподіваються, що дані можна буде розширити і на людей, які не здають кров на визначення рівня кофеїну в ній. Це відкриття допоможе не лише коригувати дієту для людей, які мають ризик Паркінсона, але й створити потенційно антипаркінсонічні препарати на основі кофеїну та його метаболітів.
- Кофеїн також може допомогти з іншим поширеним нейродегенеративним захворюванням — хворобою Альцгеймера. Італійські вчені вже показали, як екстракт еспресо перешкодив накопиченню білка, який пов’язують з розвитком цієї хвороби.
- Кофеїн може впливати і на тканини мозку в цілому. Так нове дослідження показало, що вживання кофеїну тимчасово зменшило об’єм сірої речовини в мозку. Вчені поки не знають, добре це чи погано.