Кофеїн тимчасово зменшив об'єм сірої речовини мозку

Вчені зі Швейцарії з'ясували, що регулярне вживання кофеїну призводить до зміни в об'ємі сірої речовини мозку, особливо, в залучених у запам'ятовуванні ділянках. Утім, ці результати вказують на тимчасову нейропластичність, але не обов'язково свідчать про негативний ефект кофеїну на здоров'я. Дослідження оприлюднене в журналі Cerebral Cortex.

Чому кофеїн зацікавив учених?

Кава для багатьох стала необхідним «допінгом», що робить ранкові просинання не такими важкими. І через здатність збадьорювати кофеїн у складі кави чи інших тонізуючих напоїв застосовують у різних випадках, коли потрібно бути енергійнішими та уважнішими. Але його споживання у пізній час може порушити звичайний режим сну. А це вже може за собою потягти зміни в сірій речовині головного мозку, як показали попередні дослідження. Проте однозначно було незрозумілим, чи справді мозкові зміни відбуваються через недосипання або ж кофеїн безпосередньо впливає на сіру речовину. У новій роботі науковці з Базельського університету вирішили це з'ясувати, і провели подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження.

Як вивчали ефект кофеїну на мозок?

До дослідження науковці запросили двадцять молодих та здорових учасників, які оегулярно вживали каву. Протягом експерименту добровольці десять днів приймали по три таблетки зі 150 міліграмами кофеїну щоденно, а також протягом десятиденного періоду учасникам видавали таблетки плацебо, без діючої речовини. При цьому на час дослідження учасників просили уникати споживання кави чи кофеїнізованих напоїв.

В кінці кожного з двох етапів дослідники обстежували мозок учасників за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ), що дозволила проаналізувати сіру речовину, а також електроенцефалографії (ЕЕГ), якою вимірювали електричну активність мозку під час сну.

Що показало дослідження?

Науковці кажуть, що насправді сон учасників не був гіршим у той час, коли вони приймали таблетки з кофеїном, ніж при прийманні плацебо. Та все ж споживання кофеїну не пройшло безслідно. Під час вживання таблеток з тонізувальною речовиною об'єм сірої речовини в мозку учасників був помітно меншим. Особливо добре ці зміни простежувалися у медіальній скроневій частці, до якої належить також гіпокамп. Ця частина мозку відіграє важливу роль у запам'ятовуванні. Проте об'єм сірої речовини швидко повертався до нормального значення, коли вживання кофеїну скорочувалося.

Але автори наголошують, що їхні результати не обов'язково свідчать про порушення когнітивних здібностей чи інший негативний вплив на мозок внаслідок споживання кофеїну. Наразі відомо лише, що кофеїн спричиняє зміни в структурі мозку, а як це позначається на здоров'ї допоможуть розкрити подальші дослідження.