Речовини для гасіння вогню підвищили ризик раку мозку в пожежників

Речовини, які використовують для відштовхування та гасіння вогню, спричинили в пожежників мутації, які призвели до раку мозку. Науковці з’ясували, що пухлини виникали в них приблизно за сім років після звільнення з посади. Крім того, у деяких людей, які не працювали пожежниками, але стикалися з такими речовинами на своїй роботі, також виявляли рак мозку та мутації, як у пожежників. Дослідження опублікували в журналі Cancer.

Речовини для гасіння вогню підвищили ризик раку мозку в пожежників. Unsplash

Речовини для гасіння вогню підвищили ризик раку мозку в пожежників. Unsplash

Які речовини викликали рак у пожежників?

Науковці вивчали зразки біопсії з пухлин гліоми, раку мозку, що походить з гліальних клітин, у 17 пожежників і 18 людей інших професій. Вони шукали мутації, які можуть виникати від контакту з алкілгалогенідами — органічними сполуками, які використовують у фармацевтичній промисловості, розчинниках, охолоджувальних рідинах, пестицидах і засобах для гасіння пожеж.

Як з’ясувалося, такі мутації частіше виникали в тих, хто контактував з алкілгалогенідами на роботі: пожежників, художників і механіків. Крім того, у пожежників частіше траплялися мутації, які свідчать про більш агресивний тип гліоми, ніж у людей інших професій. У пожежників кількість спричинених алкілгалогенідами мутацій зростала зі збільшенням кількості років, проведених на службі.

Оскільки результати свідчать про зв’язок між алкілгалогенідами та раком мозку, науковці наголошують на необхідності проведення досліджень із більшою вибіркою для визначення того, наскільки ці речовини підвищують ризик раку. Окрім цього, пожежникам й іншим людям з групи ризику варто частіше проходити обстеження на найпоширеніші види раку, вважають дослідники.

  • Не лише пожежники стикаються з більшим ризиком для здоров’я, коли рятують людей. Як з’ясувалося, ті люди, які допомагали розбирати завали після трагедії 11 вересня у США, зараз мають на понад 40 відсотків вищий ризик деменції.
  • А от у дітей ліквідаторів Чорнобильської катастрофи, які зазнали впливу опромінення, не виявили більшу кількість мутацій, ніж у дітей непричетних до цього людей.