Ракета, що впала на Місяць, виявилася китайською

Уламок ракети, який минулого року впав на зворотному боці Місяця, виявився частиною китайської ракети-носія Long March 3C. На походження космічного сміття вказав аналіз траєкторії уламка до його падіння і кратери, які він утворив на Місяці, пише видання Space.com. Присвячена дослідженню стаття опублікована у Planetary Science Journal.

Місяць до та після падіння уламка ракети. Tanner Campbell et al. / Planetary Science Journal, 2023

Місяць до та після падіння уламка ракети. Tanner Campbell et al. / Planetary Science Journal, 2023

Про який уламок йдеться?

У березні 2022 року астрономи помітили в околицях Місяця невідомий об'єкт, який отримав назву WE0913A. Його ідентифікували як один зі ступенів ракети, але було невідомо, якої саме: американської Falcon 9 від SpaceX чи китайської Long March 3C. Вже у червні космічна станція Lunar Reconnaissance Orbiter з'ясувала, що WE0913A впав у кратері Герцшпрунга на зворотному боці Місяця. Зіткнення утворило два накладені один на одного кратери розмірами у 16 і 18 метрів. Тепер дослідникам Аризонського університету вдалося виявити, яка саме ракета утворила на супутнику нові кратери.

Як вирахували китайську ракету?

Спершу науковці проаналізували параметри запуску ракети Long March 3C, яка у 2014 році доставляла до місячної орбіти автоматичну станцію «Чан'е-5Т1». За допомогою моделювання вчені виявили, що траєкторія WE0913A вказує на запуск об'єкта з космодрому в Січан, звідки запустили Long March 3C. Крім того, про китайське походження свідчать спектральні характеристики WE0913A, а також зміни блиску об'єкта, які вказали на обертання WE0913A.

Період обертання засвідчив астрономам, що у передній частині об'єкта розміщувалася додаткова маса — як і у передній частині корпуса Long March 3C. Саме через цю додаткову масу, вважають дослідники, WE0913A утворив на Місяці подвійний кратер.

  • Космічне сміття загрожує не лише Місяцю, а і Землі. Зокрема рештки космічних апаратів звинуватили у забрудненні земної стратосфери.