За допомогою космічного телескопа TESS і спектрографа обсерваторії Ла Сілла астрономи уточнили орбіту пухкого гарячого юпітера TOI-640 b. З'ясувалося, він рухається полярною орбітою своєї батьківської зорі, здійснюючи оберт за п'ять днів. Подібні незвичні системи допоможуть краще зрозуміти особливості формування планет поза межами Сонячної системи, пишуть вчені у статті, опублікованій у Astronomy & Astrophysics.
Що це за планета?
Зі збільшенням числа відкритих екзопланет стало зрозуміло, що Сонячна система з її внутрішніми кам'янистими планетами та далекими газовими гігантами — лише один із можливих варіантів. Крім різномаїття зірок, навколо яких можуть формуватися найрізноманітніші за масою і складом планети, вони можуть складати різні конфігурації. Незвичайні системи дуже цікаві астрономам, адже орбіти планет можуть не тільки багато розповісти про їхню еволюцію, але й допоможуть покращити наші уявлення про позаземні світи.
У своїй роботі команда астрономів із Європи, Японії та США взялася вивчати орбітальні характеристики відкритої у 2021 році планети TOI-640 b. Це гарячий пухкий юпітер з масою у 0,57 маси Юпітера і радіусом як 1,72 радіуса Юпітера. Роздутість планети пояснює високий рівень випромінювання, яке вона одержує від батьківської зірки. TOI-640 b обертається навколо зрілої зірки спектрального класу F віком 1,9 мільярда років, яка в півтора раза масивніша за Сонце і вдвічі більша за нього за радіусом. Система знаходиться на відстані 115 світлових років від нас.
Що цікавого у планети?
За допомогою космічного телескопа TESS, а також спектрометра HARPS, астрономи змогли виміряти період обертання зірки, який склав 6,7 дня. У поєднанні з оцінками її маси, вчені визначили, що нахил TOI-640 складає 23 градуси і астрономи спостерігають її з полюса. Кут між віссю обертання зірки та віссю орбіти планети вчені визначили як 104 градуси. Таким чином, планета проходить над полюсами зірки, здійснюючи один оберт за п'ять днів.
TOI-640 b на діаграмі маса-радіус серед відомих транзитних планет. Позначена чорним квадратом. Knudstrup et al. / Astronomy & Astrophysics, 2023
Враховуючи температуру TOI-640 в 6 460 кельвіни, астрономи відзначають, що система вписується в тенденцію, в якій газові планети займають полярні орбіти навколо гарячих зірок. Зайняти таку орбіту TOI-640 b міг змусити віковий резонанс у системі, гравітаційний вплив зорі або навіть ще невідкритий елемент їхньої системи, який може впливати на орбіту TOI-640 b. Робота астрономів допоможе краще зрозуміти механізми взаємодії зірок зі своїми планетами, а як і також еволюцію орбіт у планетних системах.
Незвичайні позасонячні системи
🪐Завдяки телескопу TESS астрономи також знайшли субнептун, що обертається навколо маломасивного червоного карлика на рекордно витягнутій орбіті
🌞🌞Спектрограф HARPS допоміг відкрити другу планету у системі з двома сонцями
🔴Також пару землеподібних планет відкрили у придатній для життя зоні червоного карлика. Вони обидві знаходяться у припливному захопленні зірки, а тому не мають зміни дня на ніч