Птахи у містах, зокрема ворони та качки, виявилися носіями стійких до антибіотиків штамів бактерій, які в людей викликають харчові отруєння. У них знайшли майже втричі більше таких бактерій, ніж у птахів у селах. Як вважають науковці, через близькість до людей, ці птахи заражаються навіть не властивими їм штамами бактерій, які потім переносять на великі відстані. Це дослідження підкреслює вплив урбанізації на поширення інфекцій не лише між людьми, але й між людьми й тваринами. Його результати опублікували в журналі Current Biology.
Звідки у птахів стійкі до антибіотиків бактерії?
Науковці проаналізували зразки калу 30 видів птахів з восьми різних країн Європи на Північної Америки, щоб виявити у них різні штами бактерії Campylobacter jejuni, яка є частиною мікрофлори кишківника птахів. Як виявилося, у міських дроздів та ворон кількість штамів цієї бактерії була більшою у два-три рази порівняно з тими, що жили у селах.
Що цікавіше, у цих птахів виявили бактерії з генами, відповідальними за стійкість до різних груп антибіотиків, зокрема популярних бета-лактамів та тетрациклінів. Як вважають науковці, птахи могли отримати такі бактерії через контакт з людськими відходами. А качки та мартини, у яких також знайшли стійкі бактерії, могли заразитися через зливання стічних вод у відкриті водойми.
Найчастіше у бактерій з кишківника птахів зустрічалася стійкість до тетрациклінів, рідше — до флуорохінолонів, макролідів та аміноглікозидів, що відповідає їх поширеності у медичній практиці. Майже 20 відсотків виявлених штамів бактерій мали стійкість хоча б до одного виду антибіотиків, а три штами з кишківника ворон та качок були стійкими до багатьох типів. Це підкреслює важливість регуляції використання антибіотиків для уникнення появи стійких штамів.
Як боротися зі стійкими до антибіотиків бактеріями
🦠 Нещодавно науковці відкрили нову сполуку, лоламіцин, яка здатна не лише боротися зі стійкими бактеріями, але й відрізняти їх від симбіотичних бактерій нашої мікрофлори.
🐁 Специфічний антибіотик гігроміцин А допоміг поборотися з хворобою Лайма у мишей. Така терапія краща за використання антибіотиків широкого спектру, адже запобігає утворенню резистентності.
🎯 Ще один новий антибіотик, який спершу вважали малоефективним у боротьбі з бактеріями, націлився на бактерію, яка стійка до більшості інших антибіотиків, і успішно з нею поборовся.