Психоделік знизив важкість постравматичного стресового розладу у ветеранів

Психоделік ібоґаїн знизив у ветеранів симптоми травматичного ураження мозку, зокрема прояви посттравматичного стресового розладу, більш ніж на 80 відсотків. Через місяць після приймання психоактивної речовини учасники також повністю позбулися зниження працездатності, показало невелике попереднє дослідження у журналі Nature Medicine. Про результати повідомляє сайт журналу Nature.

Рослина, з якої добувають ібоґаїн. Ohio Recovery Center

Рослина, з якої добувають ібоґаїн. Ohio Recovery Center

Чому звернули увагу на психоделік?

Психоделіки, тобто біологічно активні речовини, здатні змінювати стан свідомості, не вперше розглядають як можливі ліки проти ментальних розладів, оскільки вони впливають на роботу мозку. Наприклад, псилоцибін показав, що може зменшити симптоми депресії. Позаяк наявне лікування посттравматичного стресового розладу, який часто настає після травматичного ураження мозку у солдатів, допомагає далеко не всім, то науковці Стенфордського університету зацікавилися, чи зможе допомогти психоделік. Вони зосередилися на ібоґаїні — сполуці рослинного походження, яку здавна використовують у ритуальних цілях африканські народи, а деякі ветерани намагаються ним лікуватися самі. Дотепер його дію рідко досліджували через ризик спричиняти не лише сновидіння наяву, а й важке порушення серцевого ритму. Щоб знизити ризик, у досліді психоделік скомбінували із магнієм, який проявляє тут кардіопротекторну дію.

Як перевірили дію психоделіка?

До тестування залучили 30 американських ветеранів, що служили в силах спецоперацій та регулярно брали участь у битвах. У них була діагностовано травматичне ураження мозку та посттравматичний стресовий розлад. Кожен ветеран, із власного бажання, отримав ібоґаїн у дослідницькому центрі у Мексиці, де обіг речовини не обмежений законом. Учасникам також видали добавку у вигляді магнію. Через місяць після самостійного лікування науковці ретельно обстежили ветеранів.

З'ясувалося, що у середньому симптоми посттравматичного стресового розладу в учасників зменшилися на 88 відсотків, симптоми депресії — на 87 відсотків, а симптоми тривожності — на 81 відсоток. Якщо до лікування учасники мали легку чи помірну втрату працездатності, то через місяць її не було взагалі. У жодного добровольця не було негативних явищ з боку серцево-судинної системи.

На думку дослідників, їхні результати є доводом на користь того, що з правильним підходом можна знизити ризик побічних ефектів ібоґаїну. Тепер автори досліджують, чи має лікування довготривалий позитивний вплив на ментальний стан, і вивчають механізм дії психоделіку за допомогою сканування мозку та визначення біомаркерів у крові.

  • Дотепер ібоґаїн розглядали переважно як засіб із високим потенціалом до лікування залежностей. У попередніх тестуваннях на мишах за допомогою сполуки, що імітує дію ібоґаїну, але позбавлена психоактивності, знизили тягу залежних тварин до алкоголю та героїну.