Противікові ліки знизили ризик відторгнення донорського органу у мишей

Використання ліків, які націлені на знищення постарілих клітин, може знизити ризик ускладнень трансплантації, зокрема відторгнення донорського органу. Про це свідчить дослідження американських науковців, що готується до презентації на Конгресі Європейської товариства трансплантації органів, повідомляє New Scientist.

National Cancer Institute / Unsplash

National Cancer Institute / Unsplash

Як ліки проти старіння згодяться в трансплантології?

Із віком в організмі накопичуються постарілі клітини, що вже не можуть нормально виконувати свої функції, але з якихось причин уникають загибелі. Із ними пов'язують низку проявів старіння, як-от запальні процеси та погіршення фізичних можливостей. Вони також передаються людині, яка отримала орган від літнього донора, що може запустити у пацієнта власні процеси старіння та посприяти імунним реакціям, які відторгнуть орган. Тому вчені Гарвардського університету з колегами припустили, що використання сенолітиків — експериментальних ліків, які знищують постарілі клітини — може знизити ризик ускладнень.

Дослідники провели досліди з мишами, пересадивши серце старих тварин молодим. За звичайних умов у молодих тварин після трансплантації старого серця відмітили зростання кількості постарілих клітин у лімфатичних вузлах, м'язах та внутрішніх органах. Також ці піддослідні демонстрували погіршення розумових та фізичних показників. Водночас, якщо донори перед віддачею серця отримували сенолітики, їхні органи спричиняли слабшу реакцію в реципієнтів. В останніх також більше не відрізнялися когнітивні та фізичні можливості від однолітків, які отримали молоде серце.

  • Посприяти розв'язанню проблеми з нестачею донорських органів може і подовження їхнього життя поза межами тіла, щоб лікарі мали час обстежити органи людей, які зазвичай не підходять як донори. І дослідники вже знайшли спосіб витримувати донорську печінку поза тілом більш ніж три доби.