Прихід римлян до Помпеїв змінив місцевий трафік і зношування доріг
Прихід римлян до Помпеїв змінив місцевий трафік, змістивши його з північного в’їзду в місто до південного. На це вказав аналіз зношування та заміни бруківки на дорогах міста в період римського панування в Помпеях. Разом зі зміною трафіку змінилася й торгівля між Помпеями й іншими римськими містами, вважають науковці. Дослідження опублікували в Journal of Archaeological Science.
Як дізналися про трафік у давнину?
Дослідження міського трафіку в давніх Помпеях стало можливим тому, що до римського завоювання там правили самніти, а їхні вози відрізнялися за шириною осі від римських. Тому науковці досліджували колії, які збереглися на дорогах Помпеїв до нашого часу. Крім того, вони використовували дані попередніх досліджень про те, як відбувався ремонт доріг у різних районах міста.
Як з’ясувалося, вози самнітського типу використовували частіше в перші десятиліття після римського завоювання Помпеїв у 89 році до нашої ери, а вози римського типу — за кілька десятиліть до виверження вулкана Везувій у 79 році нашої ери. Разом із тим, як частіше почали використовувати римські вози, змінилося й розташування колій. Якщо самніти частіше виїжджали з міста на північ, щоб вести сільське господарство на родючих землях поблизу Везувію, то римляни виїжджали на південь до річки, де міг знаходитися давній порт.
Яким було життя Помпеїв за римського панування
🍔 У Помпеях археологи відкопали рештки термопілію, тобто римського закладу швидкого харчування. У них знайшли залишки останньої їжі перед виверженням Везувію.
🌋 Ніби виверження вулкана було мало, після нього настав сильний землетрус, який під уламками будинків поховав людей, яким пощастило врятуватися від виверження.
🧬 І лише сучасні технології дозволяють визначити особи людей, які загинули у Помпеях. Так ДНК-аналіз показав, що ті загиблі, яких раніше вважали жінками, насправді були чоловіками.