Поширені антидепресанти пришвидшили розвиток деменції

Найбільш поширені антидепресанти виявилися пов’язаними з пришвидшенням занепаду розумових здібностей у пацієнтів з деменцією. Ці препарати часто призначають пацієнтам з деменцією як додаткову терапію самої хвороби чи для боротьби з депресивними її симптомами. Однак погіршення розумових здібностей, пов’язане з їх прийманням, може спонукати лікарів переглянути безпечність антидепресантів для пацієнтів з деменцією. Дослідження опублікували в журналі BMC Medicine.

Поширені антидепресанти пришвидшили розвиток деменції. GIPHY

Поширені антидепресанти пришвидшили розвиток деменції. GIPHY

Як приймання ліків від депресії пов’язане з деменцією?

Хворим із деменцією часто прописують антидепресанти для боротьби з психосоціальними її симптомами — депресією, тривожністю, агресією та проблемами зі сном. Разом із тим попередні дослідження показали, що таке лікування не завжди ефективне, зокрема, не позбавляє пацієнтів неспокою. До того ж у людей старшого віку, які приймали антидепресанти, виявили вищий ризик розвитку деменції.

Однак чи справді антидепресанти викликають прояви деменції, чи люди, які потребують їх призначення, просто більш схильні до деменції — невідомо. Щоб прояснити зв’язок між деменцією та прийманням антидепресантів, науковці з Каролінського інституту у Швеції провели дослідження на пацієнтах з деменцією, які приймали антидепресанти.

Що дізналися про вплив антидепресантів на розвиток деменції?

У дослідженні взяли участь майже 20 тисяч шведських пацієнтів з деменцією, з яких понад чотири тисячі приймали хоча б один прописаний їм антидепресант. У майже 65 відсотках випадків таким пацієнтам призначали селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС). Ці препарати діють, збільшуючи рівень сигнальної сполуки серотоніну, яка може зв’язуватися з нейронами та покращувати ментальний стан.

Використання антидепресантів було пов’язаним із погіршенням розумових здібностей за короткою шкалою оцінки психічного статусу, яку використовують для оцінки симптомів деменції. Усього шкала має 30 балів, а результат нижче 19 означає деменцію. Приймання антидепресантів було пов’язаним зі зниженням розумових здібностей на 0,3 бала на рік, особливо приймання таких СІЗЗС, як циталопрам, есциталопрам і сертралін, які знижували показники на 0,41, 0,76 і 0,25 бала.

Найбільш помітним вплив антидепресантів був на пацієнтів з сильною деменцією, тобто тих, у кого було від нуля до дев’яти балів за шкалою оцінки їхнього стану. Крім того, пацієнти, яким призначали вищу за стандартну дозу антидепресантів, мали на 35 відсотків вищий ризик розвитку сильної деменції, на 18 відсотків вищий ризик смертності від усіх причин і на 25 відсотків вищий ризик переломів.

Чи перестануть призначати антидепресанти пацієнтам з деменцією?

Оскільки науковці знайшли зв’язок між прийманням СІЗЗС і погіршенням симптомів деменції, то приймання інших антидепресантів може бути безпечним для пацієнтів з цією хворобою. З іншого боку, дослідники підкреслюють, що людей, які приймали антидепресанти з інших класів, у цьому дослідженні було недостатньо, щоб підтвердити їх безпечність для пацієнтів з деменцією. Тому вони закликають призначати ці препарати лише після зваження усіх ризиків і переваг.

  • Водночас дослідження показали, що антидепресанти з класу СІЗЗС можуть допомогти доставляти ліки від деменції та раку в мозок. Таке використання для них вигадали тому, що ці препарати впливають на проникність бар’єра між кровоносною системою та мозком.