Понад 80 відсотків відео з TikTok щодо лікування раку виявилися дезінформацією

Понад 80 відсотків рекомендованих алгоритмами TikTok відео щодо лікування раку містили неправдиву, а місцями й шкідливу інформацію. Це з’ясувала науковиця, яка симулювала поведінку користувача, який проводить у соцмережі дослідження щодо лікування раку. Вона виокремила типи відео, які траплялися б хворим на рак найчастіше, зокрема релігійні проповіді. Такі результати підкреслюють необхідність перевіряти інформацію з соцмереж і вводити строгіші обмеження на шкідливий контент. Дослідження опублікували на сайті препринтів SocArXiv.

Понад 80 відсотків відео з TikTok щодо лікування раку виявилися дезінформацією. GIPHY

Понад 80 відсотків відео з TikTok щодо лікування раку виявилися дезінформацією. GIPHY

Що з’ясувалося про алгоритми TikTok?

Науковиця протягом чотирьох тижнів користувалася платформою TikTok для пошуку відео з інформацією про способи лікування раку за запитом «cancer cure». Усього вона проаналізувала 200 відео, які запропонували їй алгоритми TikTok. Як виявилося, 81 відсоток відео, тобто 163 з 200, містив дезінформацію про лікування раку.

Найбільш популярними типами відео, що просували таку дезінформацію, були особисті історії пацієнтів, відео про «чудодійні» методи лікування від лікарів, які заперечували досягнення традиційної медицини та пропонували альтернативи, теорії змови про продажність фармакологічних компаній та приховування справжніх ліків від раку, рекламні ролики неперевірених засобів і релігійні проповіді про порятунок за допомогою віри. Значна частина таких відео переспрямовувала користувачів на сторонні ресурси, де пропонували шкідливі продукти.

Попри невелику вибірку відео, такий значний відсоток відео з дезінформацією свідчить про те, що чинна політика TikTok не запобігає поширенню шкідливого контенту в цій соцмережі. Можливо, це дослідження спонукатиме до посилення модерації контенту чи обмежень на використання TikTok у деяких країнах.

Як поширюється дезінформація

😤 Як і у випадку з особистими історіями пацієнтів, учасники політичних і моральних дискусій виявилися більш схильними довіряти тим, хто посилався на власний досвід, а не факти.

🧠 Американські науковці провели експеримент, у якому просили людей подумати перед репостом, що значно зменшило частоту поширення фейків.

📚 А детальніше причини, з яких люди вірять у фейки та поширюють їх, ми розбирали у матеріалі «Теорія брехні».