Планетологи знайшли найдавніші сліди води на Місяці

Аналіз метеорита, що впав на Землю з Місяця, виявив сліди води, яка існувала на супутнику більш як чотири мільярди років тому. Знахідка свідчить, що Місяць не втратив всі леткі речовини одразу після утворення, коли застигав океан магми на його поверхні. Тому на супутнику можуть досі лишатися запаси води, які можуть розповісти про її появу у Сонячній системі, розповіли вчені у статті в Nature Astronomy.

Метеорит, який зберіг найдавніші сліди води з Місяця. Tara Hayden

Метеорит, який зберіг найдавніші сліди води з Місяця. Tara Hayden

Як знайшли воду й навіщо вона вченим?

Сліди впливу води, а також водень й хлорид, які мали випаруватися з Місяця протягом 200 мільйонів років з моменту його формування, знайшли науковці Відкритого університету у Великобританії. Вони досліджували метеорит AP 007, який містить фрагменти порід із ранньої кори Місяця, утвореної приблизно 4,3 мільярда років тому. Вважається, що ці породи є реліктами океану магми, який існував на давньому Місяці до його затвердіння. Тому, якщо у них досі зберігся водень, імовірно, що запаси води чи її складових — води й гідроксилу — на супутнику можуть бути більшими, ніж вважається. Підтвердити це зможуть майбутні місії програми «Артеміда», які вивчатимуть Місяць. Вчені сподіваються, що знайдена вода міститиме підказки й до того, звідки вода потрапила і на Землю, і як еволюціонував склад летких речовин у ранній Сонячній системі загалом.

  • Вода утворюється на Місяці й зараз завдяки бомбардуванню його поверхні сонячними частинками. Й нещодавно з'ясувалося, що сприяти цьому може навіть земна магнітосфера, під вплив якої наш супутник іноді потрапляє.