Планетологи вперше знайшли хвилі у магнітосфері Юпітера

У майже половині випадків, як космічна станція «Юнона» перетинає межу магнітосфери Юпітера, вона зіштовхується з хвилями, які провокує взаємодія магнітного поля планети із сонячним вітром, свідчить нове дослідження. Такі хвилі є на Землі і на Сатурні, однак на Юпітері їх виявили вперше, розповідають астрономи у статті, опублікованій у Geophysical Research Letters.

Моделювання хвиль, які виникають на межі магнітосфери Юпітера з міжпланетним простором. SwRI

Моделювання хвиль, які виникають на межі магнітосфери Юпітера з міжпланетним простором. SwRI

Які хвилі вирують в магнітосфері?

Юпітер володіє найсильнішим магнітним полем серед усіх планет Сонячної системи — воно майже у 15 разів ширше за Сонце. Прискорюючи заряджені частинки, які потрапляють у магнітосферу з сонячного вітру чи газів, які вивергає супутник Юпітера Іо, магнітне поле планети проявляє себе яскравими полярними сяйвами та унікальними світанковими бурями, що вже понад сім років вивчає космічна станція «Юнона». З її ж допомогою астрономи з Техаського університету у Сан-Антоніо спільно з колегами виявили раніше невідоме явище на Юпітері — нестійкості Кельвіна — Гельмгольца.

Нестійкостями Кельвіна — Гельмгольца називають явище, коли на межі двох середовищ, які мають різні швидкості і напрямки, виникають завихрення при взаємодії цих двох середовищ. Такі хвилеві структури можна спостерігати на воді, коли віє сильний вітер, в атмосфері Сонця, а також у магнітосферах Землі і Сатурна, коли вони стикаються з потоками заряджених частинок з Сонця. Втім, хвилі у магнітосфері Юпітера виявити вдалося вперше. На них вказав аналіз даних «Юнони» про потік заряджених частинок навколо Юпітера, а також тиску плазми, коли станція проходила крізь магнітопаузу планети — межі, яка проходить між магнітосферою і навколишнім середовищем.

Планетологи з'ясували, що у 25 з 62 подій перетину магнітопаузи, умови навколо «Юнони» відповідали вимогам для виникнення нестійкостей Кельвіна — Гельмгольца. На думку вчених, утворювані хвилі беруть участь у перенесенні частинок сонячного вітру вглиб магнітосфери планети, впливаючи, наприклад, на локальну структуру магнітного поля. Науковці сподіваються, що їхнє дослідження допоможе краще зрозуміти особливості магнітного поля Юпітера та вплив на нього космічної погоди.

Раніше ми розповідали, як астрономам вперше вдалося виявити в магнітосфері Марса плазмові джети, які також утворюються у зіткненнях магнітного поля з сонячним вітром. Окрім Марса, таке явище спостерігали лише на Землі.