У магнітному шарі навколо Марса вперше виявили плазмові джети

Астрономи вперше повідомили про відкриття струменів плазми — джетів — з магнітного поля Марса. Вони утворюються внаслідок взаємодії магнітного шару навколо планети з сонячним вітром та сприяють перенесенню енергії у нерегулярній марсіанській магнітосфері. Досі таке явище спостерігали лише на Землі, пишуть науковці у Science Advances.

Художнє зображення структури магнітного поля Марса, де синім позначено магнітні поля поверхні планети, жовтим — вплив сонячного вітру, а червоним — «магнітні хвости», утворювані через взаємодію з сонячними частинками. Anil Rao / Univ. of Colorado / MAVEN / NASA GSFC

Художнє зображення структури магнітного поля Марса, де синім позначено магнітні поля поверхні планети, жовтим — вплив сонячного вітру, а червоним — «магнітні хвости», утворювані через взаємодію з сонячними частинками. Anil Rao / Univ. of Colorado / MAVEN / NASA GSFC

Хіба на Марсі є магнітосфера?

На відміну від Землі, стійкого і глобального магнітного поля сучасний Марс не має. Однак у минулому, приблизно 4,5 мільярда років тому, ядро планети генерувало навколо неї магнітосферу, залишки якої і сьогодні оточують Марс в окремих регіонах, зокрема у південній півкулі. Втім, нові спостереження за Червоною планетою за допомогою зонда MAVEN допомогли астрономам виявити між магнітосферами Землі і Марса дещо спільне — джети плазми, утворені внаслідок взаємодії магнітного шару планет із сонячним вітром.

Які джети побачили астрономи?

Взамодіючи з магнітним полем, заряджені частинки, які летять від Сонця, утворюють так звану головну ударну хвилю (bow shock) — область підвищеного тиску, де потік частинок зупиняється та відбивається. За цією областю знаходиться перехідна зона (magnetosheath), де магнітне поле слабшає під впливом потоку сонячних частинок.

У ході зіткнення з сонячним вітром, у перехідній зоні під впливом тиску також можуть формуватися потоки плазми, направлені у космічний простір навколо. Раніше такі джети помічали у магнітосфері Землі, однак на Марсі — вперше. На думку астрономів, попри те, що марсіанські джети менш інтенсивні, вони сприяють перенесенню енергії між різними областями нерегулярного магнітного шару планети.

Також раніше ми розповідали, як астрономам вдалося вперше виявити кам'янисту екзопланету, яка має подібну до Землі магнітосферу.