Підслуховування за бджолами вкаже на здоров'я колонії без відкривання вулика

Щоб оцінити здоров'я колонії бджіл, пасічникам не обов'язково відкривати вулик та завдавати комахам цим стресу — виявилося, що досить підслухати їх. Досліди свідчать, що за реакцією колонії на легку вібрацію вулика можна визначити їхній добробут: влітку реакція в них майже відсутня, тоді як взимку — явно помітна. Про це розповідають науковці у статті журналу Scientific Reports.

Пристрій для вібрації вулика та відстеження реакції бджіл. Martin Bencsik et al. / Scientific Reports, 2024

Пристрій для вібрації вулика та відстеження реакції бджіл. Martin Bencsik et al. / Scientific Reports, 2024


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Навіщо підглядати за бджолами?

Колонії бджіл слідують сезонним змінам в активності, будучи максимально продуктивними у теплі місяці та сповільнюючись у холодні зимові. За цим параметром пасічники можуть визначати здоров'я бджіл, але для перевірки потребують відкрити вулик, потривоживши цим комах. Спосіб обстежити бджіл з меншим втручанням запропонували британські науковці, взявши за основу підхід деяких бджолярів, який ще не перевіряли науково.

Яку альтернативу запропонували?

Дослідники прикріпили до дев'яти вуликів зовні невеликий пристрій, що генерував вібрацію з частотою 340 герців протягом 0,1 секунди. Для відстеження реакції та стукіт всередину вулика попередньо поставили акселерометр, чутливий до вібрацій від рухів бджіл. З'ясувалося, що здорові колонії влітку приділяли мало уваги на вібрацію, крім як завмирали на момент, через заклопотаність збиранням їжі і виведенням потомства. Сильнішою була реакція взимку, коли бджоли збираються групами для зігрівання. Лише одна колонія мала сильну реакцію і влітку теж — бджолина сім'я була нездорова та поступово відмирала.

Схожий метод, підслуховуючи за бджолами після постукування вулика, поширений серед бджолярів. Але вчені сподіваються створити на його основі пристрій, що даватиме звіт про стан колонії у реальному часі.

Ще більше бджіл

🤒 Негативно вплинути на здоров'я бджіл можуть поширені пестициди, причому навіть у низькій концентрації та на личинковій стадії комах, знижуючи їхню фертильність

🌸 Навіть забруднення повітря озоном заважає бджолам — їм стає важче знаходити квітки

🌡️ Зігрітися взимку та пробудитися від зимової сплячки бджолам допоможе роботизований вулик