Європейські підлітки стали рідше користуватися презервативами

Європейські підлітки стали рідше користуватися презервативами, свідчить звіт Регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я у Європі. Це показало опитування 15-річних підлітків у 42 країнах протягом 2014-2022 років. Як виявилося, з початку дослідження у 2014 році використання презервативів впало на 9 відсотків серед хлопців (з 70 до 61 відсотка) та на 6 відсотків серед дівчат (з 63 до 57 відсотків). Фахівці ВООЗ наголошують, що невикористання презервативів піддає підлітків більшому ризику небажаних вагітностей, незаконних абортів та хвороб, які передаються статевим шляхом.

GIPHY

GIPHY

У яких країнах безпечним сексом нехтували найбільше?

Опитування стосувалося використання підлітками або їхніми партнерами презервативів або протизаплідних пігулок під час останнього сексу серед підлітків з Європи, Центральної Азії та Канади. Дані з України в дослідження не включали.

Серед підлітків 15 років секс мали 15 відсотків дівчат та 20 відсотків хлопців. У середньому 30 відсотків хлопців та 36 відсотків дівчат не користувалися презервативами, а найвищий відсоток їх невикористання був у Шотландії серед хлопців (52 відсотки) й у Швеції серед дівчат (68 відсотків). Однак такий ефект зберігався не усюди — у Мальті хлопці частіше, ніж раніше, використовували презервативи, а в Чехії та Молдові — дівчата.

Хлопці із заможніших сімей частіше використовували презервативи, хоча ця різниця була значущою лише в семи країнах. Як і у випадку з презервативами, дівчата та хлопці із заможніших сімей частіше повідомляли про використання протизаплідних пігулок. Водночас дослідження не виявило суттєвих змін у використанні протизаплідних пігулок між 2014 та 2022 роками. Частка підлітків, які не використовували ні презерватив, ні протизаплідні пігулки під час останнього статевого акту, також залишалася стабільною у період з 2018 по 2022 рік.

Науковці наголошують, що найбільше насторожує незнання підлітків стосовно того, чи використовували вони або їхній партнер контрацепцію. У дослідженні дев'ять відсотків хлопців та сім відсотків дівчат не могли відповісти на це запитання. На думку науковців, задля запобігання небезпечним наслідкам незахищеного сексу необхідно інвестувати в комплексну сексуальну освіту в школах та робити засоби контрацепції доступнішими.

Які існують методи контрацепції

👩‍⚕️ Нещодавнє дослідження показало, що навіть хірургічна стерилізація жінки шляхом перев’язування маткових труб не є надійним засобом контрацепції і в п’яти відсотках випадків жінки у США після такої операції однаково вагітніли.

💉 Гормональна терапія, яку проводять під час ґендерного переходу, також не захищає від вагітності на 100 відсотків, а трансґендерні чоловіки зберегли здатність до овуляції і, відповідно, можливість завагітніти.

🐁 Негормональний чоловічий контрацептив, який впливає на залучений до роботи чоловічої статевої системи білок, виявився ефективним і оборотним оральним препаратом для запобігання небажаній вагітності у дослідах на мишах.