Негормональний чоловічий контрацептив зробив мишей безплідними на три тижні

Експериментальний контрацептив для чоловіків зробив самців мишей на три тижні безплідними й при цьому не втрутився у роботу гормональної системи. Він вплинув безпосередньо на білок, який є важливим регулятором чоловічої фертильності, але не спричинив небажаних побічних дій чи довготривалих наслідків для фертильності. Вчені вважають, що препарат може стати першим оральним контрацептивом для чоловіків з тимчасовою дією. Дослідження опубліковане у журналі Science.

Рухливість сперматозоїдів мишей у нормі (зліва) та після введення експериментального контрацептива. Center for Drug Discovery

Рухливість сперматозоїдів мишей у нормі (зліва) та після введення експериментального контрацептива. Center for Drug Discovery

Як саме подіяв контрацептив на самців мишей?

Оскільки і в самців мишей, і в чоловіків дефектний ген білка STK33 призводить до безпліддя, вчені спробували блокувати його дію у фертильних чоловіків на короткий період часу. Вони проаналізували бібліотеки з мільярдами хімічних сполук, щоб віднайти ті, які зможуть зв'язуватися з STK33, деактивуючи його. Оптимальним виявився CDD-2807, який відтак створили в лабораторії та перевірили на піддослідних самцях мишей.

Оскільки CDD-2807 погано засвоюється при оральному прийманні, мишам ввели препарат ін'єкцією. Це зробило піддослідних самців безплідними тривалістю до трьох тижнів. На цей час у них зменшилася кількість сперматозоїдів, а ті, що були наявні, мали порушену активність, яка робила їх нездатними дістатися та запліднити яйцеклітину. Це відбивало порушення фертильності, яке спричиняється вродженим дефектом гена білка STK33.

Вченим також вдалося створити форму CDD-2807, яка уможливить його оральне приймання або створення придатних для орального приймання аналогів. Але перш ніж дійде до випробування препарату на людях, слід перевірити на тваринах безпечність тривалого використання препарату, що важливо для контрацептивів.

  • Як тимчасовий чоловічий контрацептив розглядають і використання магнітно керованих наночастинок, що діють через нагрівання сім'яників.
  • Інші науковці створили прототип контрацептива, що може зробити чоловіка безплідним усього на дві години.